ایدرو، متولی راه‌اندازی کارخانه قند دزفول شد

گروه صنعت: مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسئول هیات حمایت از صنایع گفت: مدیریت کارخانه قند دزفول با هدف نوسازی و راه‌اندازی دوباره، به مدیران منتخب سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) تحویل داده شد.

رجبعلی صادقی در جلسه‌ای که به‌منظور تحویل مدیریت کارخانه قند دزفول به مدیران اجرایی منتخب سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برگزار شد، اظهار کرد: پس از ۱۴ سال تعطیلی بزرگترین کارخانه قند کشور، دولت یازدهم گام‌های عملی برای احیای کارخانه قند دزفول برداشت. وی افزود: دولت در نخستین گام، از محل هدفمندی یارانه‌ها، خرداد امسال مبلغ ۱۰۰میلیارد ریال اعتبار برای راه‌اندازی کارخانه قند دزفول اختصاص داد و مدیران اجرایی نیز به سرعت و به‌طور رسمی کار خود را شروع کردند. مسئول هیات حمایت از صنایع اظهار کرد: کارخانه قند دزفول اواخر سال ۱۳۹۳ با تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت و با تصویب «هیات حمایت از صنایع» زیرپوشش قانون «حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیل کارخانه‌های کشور» قرار گرفت. صادقی افزود: فعالیت دوباره این کارخانه ۳۰۰ شغل مستقیم و حدود ۵۰۰۰ شغل غیرمستقیم ایجاد خواهدکرد.
پیش‌بینی می‌شود در صورت اختصاص به‌موقع اعتبارات لازم، مراحل بازسازی و نوسازی کارخانه قند دزفول بعد از یک سال به پایان برسد. منابع مالی برای احیای کارخانه حدود ۶۴ میلیارد تومان برآورد شده که انتظار می‌رود تا پایان امسال ۴۰میلیارد تومان آن قابل جذب باشد. برای فعالیت دوباره کارخانه همچنین ۴۵میلیارد تومان سرمایه در گردش لازم است. وی ادامه داد: کارخانه ۱۱۵ هکتاری قند دزفول که در تقسیمات کشوری در محدوده شهرستان شوش قرار گرفته، ظرفیت دریافت ۵۰۰هزار تن چغندرقند و تولید ۶۲ هزار تن شکر سفید را در یک دوره صد روزه دارد.
ظرفیت کارخانه‌های قند معمولا در دوره صدروزه سنجیده می‌شود. در این فرآیند همچنین حدود ۳۵ هزار تن تفاله خشک ویژه خوراک دام و ۱۷ هزار تن ملاس با کاربری در ۸۰ رشته صنعتی نیز تولید می‌شود. صادقی خاطرنشان کرد: کارخانه قند دزفول در سال ۱۳۵۴ تاسیس و در سال ۱۳۶۳ بهره‌برداری از آن شروع شد. این کارخانه تا سال ۱۳۸۲ به فعالیت خود ادامه داد اما به علل مختلف تعطیل شد و با اعلام ورشکستگی در اختیار اداره تصفیه امور ورشکستگی قوه قضاییه قرار گرفت.


چاپ