حبابی در بورس وجود ندارد

ورود شرکت‌های بزرگ به سازمان بورس اوراق بهادار و رونق معاملات تالار شیشه‌ای همچنان ادامه دارد. روز یکشنبه نیز وزارت اموراقتصادی و دارایی جزییات پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله را اعلام کرد که براساس آن، هر شخص می‌تواند تا سقف ۲ میلیون تومان و با تخفیف ۲۰ درصد سهام این صندوق‌ها را خریداری کند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی از طریق این واگذاری، به نمایندگی از دولت، باقیمانده سهام خود در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه‌های البرز و اتکایی امین را واگذار خواهد کرد. همچنین براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، واگذاری ۵ شرکت دولتی به ارزش ۱۶ و نیم هزار میلیارد از شنبه آغاز خواهد شد. 
وزیر اقتصاد گفت: دولت، سهام باقیمانده ۵ شرکت دولتی در بورس شامل بانک ملت، بانک تجارت، بانک صادرات، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین را در قالب یک صندوق سرمایه‌گذاری واسطه مالی یکم، عرضه خواهد کرد. 
به‌گزارش صدا و سیما، فرهاد دژپسند در پایان نشست با فعالان بازار سرمایه در جمع خبرنگاران افزود: علاوه بر آماده‌سازی کار عرضه سهام این دو باشگاه بزرگ فرهنگی ورزشی، عرضه سهام چند پالایشگاه و بنگاه‌های بزرگ نیز در بورس در حال آماده شدن است که به نوبت در بورس پذیرش و عرضه خواهد شد. 
وی با بیان اینکه همه شرکت‌های بانک‌های خود را در بورس عرضه خواهیم کرد، گفت: واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه بانک‌های دولتی و بانک‌های اصل ۴۴، جدی و مذاکرات برای نهایی شدن این واگذاری‌ها در حال انجام است، عرضه سهام شرکت‌های تأمین اجتماعی آغاز شده و بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی هم در نشست با ما برای واگذاری سهام برخی بنگاه‌های زیرمجموعه‌شان در بورس اعلام آمادگی کردند، بنابراین امسال سال اوج عرضه سهام دولت و بخش عمومی در بورس است. اظهارات وزیر امور اقتصادی و دارایی در حالی عنوان می‌شود که عباس معمارنژاد، معاون وزیر اقتصاد نیز از تعیین‌تکلیف شرکت‌های زیرمجموعه بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح خبر داد و گفت: شرکت‌های زیرمجموعه بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح ۲۸۵ شرکت هستند که بانک سپه باید با اجرای راهکارهای انحلال، ادغام، واگذاری و ادامه فعالیت، این شرکت‌ها را تعیین تکلیف کند. شروع پذیره‌نویسی از ۱۴ اردیبهشت است که تا ۳۱ اردیبهشت ادامه خواهد داشت. 

در خرید و فروش، شتابزده عمل نکنید 
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: درخواست من از مردم این است که از مشاوره‌ها در رتبه‌بندی خرید و فروش سهام استفاده کنند ضمن اینکه در خرید و فروش سهام شتابزده عمل نکنند.
دژپسند با بیان اینکه ابزارهای مختلفی برای تأمین مالی بنگاه‌ها در بورس تعریف کردیم، افزود: بنگاه‌ها می‌توانند برای سرمایه در گردش خود اوراق عرضه کنند ضمن اینکه می‌توانند برای سرمایه ثابت پذیره‌نویسی سهام داشته باشند البته ما پیشنهاد دادیم سلب حق‌تقدم داشته باشند، افزایش سرمایه بدهند و در طرح‌های مشترک مشارکت کنند. 
وی در پاسخ به این پرسش که آیا بورس حباب دارد یا خیر، گفت: براساس آخرین مطالعه‌ای که پژوهشکده امور اقتصادی وزارت اقتصاد انجام داده، حباب در بورس نیست، البته ممکن است برای برخی از بنگاه‌ها این حالت وجود داشته باشد که فکر می‌کنم برای آنها این وضعیت وجود دارد و رفع این معضل باید راهکاری پیدا کنیم، اما برای کل بازار براساس مطالعات ما حباب وجود ندارد و هیچ مطالعه‌ای هم ندیدم که نشان دهد حباب وجود دارد. 
وزیر اقتصاد گفت: عمق سطح بازار حدود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته ضمن اینکه حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان عرضه سهام شرکت‌های دولتی و عمومی بعد از عید داشتیم که افزایش عمق بازار را نشان می‌دهد از این رو شاخص هم افزایش می‌یابد البته برخی‌ها هم آینده بعضی از صنایع را مطالعه و براساس چشم‌اندازی که دارند اقدام می‌کنند؛ بنابراین ما شاهد افزایش عمق بازار هستیم. 

پذیره‌نویسی ۵ شرکت دولتی از شنبه 
وی به عرضه سهام ۵ شرکت دولتی در بورس اشاره کرد و گفت: دولت، سهام باقیمانده ۵ شرکت دولتی در بورس شامل بانک ملت، بانک تجارت، بانک صادرات، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین را در قالب یک صندوق سرمایه‌گذاری واسطه مالی یکم، عرضه خواهد کرد که ارزش آن به نرخ امروز ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است البته برای تمام خریداران ۲۰ درصد تخفیف قائل شدیم ۱۵ درصد تخفیف نقدی و ۵ درصد به‌نام آنها اوراق صندوق گرفته می‌شود که بتوانند بازارگردانی کنند. 
وزیر اقتصاد با بیان اینکه پذیره‌نویسی این واگذاری از شنبه آینده انجام می‌شود، گفت: برای اینکه همه افراد جامعه از حقوق مساوی برخوردار باشند، زمان پذیره‌نویسی را طولانی‌تر کردیم؛ یعنی از شنبه ۱۳ اردیبهشت پذیره‌نویسی شروع می‌شود و تا ۳۱ اردیبهشت ادامه دارد. 

تازه‌واردها از مشاور استفاده کنند
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز با پیشنهاد اینکه تازه‌واردها از مشاور استفاده کنند، گفت: افرادی که به بازار سرمایه ورود می‌کنند، به‌ویژه تازه‌واردها از شرکت‌های مشاوره، سبدگردان سهام و ظرفیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در خریدوفروش استفاده کنند. 
حسن قالیباف‌اصل در جمع خبرنگاران افزود: اگرچه آمدن به بازار سرمایه کار پسندیده‌ای است، اما تقاضای من از مردم این است از خرید و فروش مستقیم در بازار بورس پرهیز کنند و در این‌باره از افراد مجوزدار و شناسنامه‌دار مشاوره بگیرند. البته سرمایه‌گذار مسئول تصمیمات خود است؛ بنابراین سرمایه‌گذار باید دقت کرده و با قبول مسئولیت اقدام به سرمایه‌گذاری کند. 
وی با بیان اینکه اندازه بازار سرمایه در مقایسه با گذشته بسیار متفاوت شده، گفت: شستا حدود ۶۵ هزار میلیارد تومان همان روز اول ورود به بورس نرخ خورد و ۱۰ درصد سهام را عرضه کرد که به سرعت این سهام توسط بازار جذب شد و حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر شرکت کردند و خرید انجام دادند این آمار نشان می‌دهد ظرفیت بازار بزرگ شده و موجب شده توجه مردم به بازار سرمایه جلب شود. از آنجا که در بخش‌های دیگر مانند ارز، سکه و مسکن فرصتی وجود ندارد به سمت بازار سرمایه می‌آیند. 

بهترین فرصت برای تعمیق بازار سرمایه
قالیباف‌اصل با بیان اینکه اکنون بهترین فرصت برای تعمیق بازار سرمایه و ارتقای جایگاه این بازار در اقتصاد ملی است افزود: اکنون فرصتی مناسب نیز برای تأمین مالی بنگاه‌های بخش خصوصی است؛ بنابراین هلدینگ‌های بزرگ که سهام آنها در بورس است بیایند از این فرصت برای تامین مالی استفاده کنند و اگر طرحی دارند که در گذشته نمی‌توانستند تامین مالی کنند اکنون به‌راحتی می‌توانند از بازار سرمایه تامین مالی کنند ضمن اینکه از طریق اوراق بدهی و اوراق مشارکت با قابلیت تبدیل به سهام نیز می‌توانند تامین مالی کنند. 
وی افزود: بازار سرمایه مانند بازارهای دیگر نیست در این بازار، سهام روی تابلو خرید و فروش می‌شود قیمت‌ها ثابت نیست امکان دارد برای سهمی تقاضا وجود داشته باشد و آن میزان عرضه جواب ندهد؛ بنابراین نرخ افزایش می‌یابد، اما اگر شرکت‌های جدید به بورس بیایند و در بورس عرضه‌های جدید انجام شود باعث خواهد شد نقدینگی که به ناچار به سمت شرکتی با سهام گران رفته بود به سمت عرضه‌های جدید بیاید همچنان که در چند روز گذشته شاهد بودیم.


چاپ