ورود کالای خارجی به کشور سخت‌تر شود

کمبود منابع مالی

با شیوع بیماری کرونا در کشور، بخش صنعت و معدن با مشکلات بسیاری روبه‌رو شد. محمدرضا منصوری در پاسخ به این پرسش که بیشتر مشکلات موجود در صنایع کشور مربوط به کدام بخش است، به صمت گفت: مشکل اصلی صنایع، موضوع نقدینگی است. به‌دلیل اینکه ارزش پول ایران در مقابل دلار کاهش پیدا کرده است؛ بنابراین صنایع برای خرید مواد اولیه و گردش تولید، نیاز به نقدینگی دارند. 
وی افزود: اگر این نقدینگی، از سوی دولت و مردم تامین شود، به‌طور قطع شاهد جهش تولید در امسال خواهیم بود و این تولید مضاعف می‌تواند هم به اشتغال و شرایط اقتصادی کشور کمک کند و هم اینکه، مشکلاتی که مردم درحال‌حاضر با آنها دسته‌وپنجه گرم می‌کنند، فقط با تولید برطرف می‌شود.

ضرورت افزایش تعرفه واردات

نماینده پیشین مردم ساوه در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که برای تشویق هموطنان در راستای خرید کالای ایرانی که می‌تواند منجر به تقویت صنعت کشور شود، چه پیشنهادی دارید، گفت: در ابتدا باید مردم این را درک کنند که با خرید هر کالای ایرانی می‌توانند به ایجاد یک شغل جدید کمک کنند و همه باید تلاش کنیم که خرید کالای ایرانی را در سبد خرید خود قرار دهیم. از سوی دیگر، به نظر می‌آید که باید شرایط ورود کالای خارجی به کشور، سخت‌تر شود و گمرکات در این‌باره تعرفه واردات را بالا ببرند.
منصوری بیان کرد: وقتی هزینه خرید کالای خارجی، برای مصرف‌کننده، گران تمام می‌شود، مردم دیگر، توان خرید آن را نخواهند داشت و این موضوع، باعث می‌شود مردم به خرید کالای ایرانی مشابه آن روی بیاورند که در نتیجه موجب افزایش خرید کالای ایرانی شده و تولید داخل رونق پیدا می‌کند.

سرمایه‌های مردمی برای تولید

نماینده مردم ساوه در مجلس دهم شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که مجلس برای بهبود شرایط کنونی صنایع کشور چه برنامه‌های مدنظر قرار داده است، گفت: درحال‌حاضر بهترین کمکی که می‌توان به صنایع داشت این است که پرداخت معوقات بانکی آنها تمدید شود. 
منصوری افزود: اگر سازکاری تدوین شود که بتوان به‌وسیله آن اندوخته‌های مردم در بانک‌ها را به سمت تولید سوق داد، به‌طور قطع وضعیت صنعت و معیشت مردم بهتر خواهد شد.

بهانه‌گیری‌های محیط‌زیست

عضو پیشین کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به این پرسش که معادن برای اکتشاف با محیط‌زیست با مشکلاتی روبه‌رو هستند آیا مجلس برای حل مشکلات این دو نهاد اقداماتی انجام داده است، گفت: باید پیگیری کرد که بهانه‌گیری‌های محیط‌زیست درباره اکتشاف معادن، بی‌مورد نباشد. منصوری افزود: باید سازکاری تدوین شود که اکتشاف معادن از سوی محیط‌زیست متوقف نشود و بهانه‌گیری‌ها یک بام و دو هوا نباشد.

کمبود نقدینگی

منصوری در ادامه سخنان خود به مشکلات صنایع ساوه و زرندیه اشاره کرد و گفت: ساوه، قطب صنعتی کشور بوده و اصلی‌ترین مشکل صنایع در ساوه و زرندیه، موضوع نقدینگی 
است. 
وی افزود: موضوع دیگری که صنایع ساوه و زرندیه با آن روبه‌رو هستند، بحث استمهال وام‌های بانکی است که مجلس طرح آن را تصویب کرده، اما هنوز اجرایی نشده است. 
 عضو پیشین کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیماری کرونا و وضعیت اشتغال در صنایع ساوه، گفت: با توجه به اینکه ویروس کرونا در کشور و دیگر نقاط جهان منجر به تعطیلی صنایع و بیکاری افراد شد، اما تاثیر چندانی روی صنایع مستقر در شهرک‌های صنعتی ساوه و زرندیه نداشت و فقط تاثیر جزئی بر اشتغال افراد داشت و تعدادی را بیکار کرد.

منصوری ادامه داد: در شرایط کنونی که بیماری کرونا بر عملکرد صنایع در دیگر نقاط جهان گذاشته است اگر بتوانیم تولید را ادامه بدهیم و به صادرات محصولات تولیدی روی بیاوریم، بدون شک شرایط اقتصادی کشور و صنایع داخلی بهتر خواهد شد. نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به آمار اشتغال در این مراکز، گفت: در شهرک‌های صنعتی ساوه در مجموع حدود ۵۵ هزار نفر بیمه شده رسمی مشغول به‌کار هستند که از این تعداد حدود ۳۰ هزار بیمه شده در شهرک صنعتی کاوه مشغول بوده و شهرک صنعتی ساوه هم به‌تازگی کارش را شروع کرده است. 
منصوری در پایان اظهار کرد: در شهرک صنعتی زرندیه ۲۱ هزار نفر بیمه شده رسمی مشغول به‌کار هستند.


چاپ