غرفه‌سازی سبز، نیازمند توجه بیشتر

ویژگی ممتاز این روش حفظ محیط‌زیست است، اما مزایای چشمگیر دیگری مانند قیمت بسیار به صرفه در مقابل عمر استفاده، امکان تعویض و شست‌وشو، طراحی و چاپ مجدد برای استفاده در مراسم‌های مختلف، قابلیت نصب و جمع‌آوری بسیار سریع سازه‌ها در چند دقیقه بدون داشتن هیچ پسماندی، سازه بسیار سبک و قابل حمل (معمولا دارای کیف حمل) و مورد استفاده برای نمایشگاه‌های خارجی و قابلیت طراحی و استفاده در هر غرفه با هر ابعادی نیز دارد.
خبرنگار صمت به‌منظور اطلاع از آخرین وضعیت غرفه‌سازی سبز در کشور سراغ رئیس انجمن غرفه‌سازان کشور رفته و گفت‌وگویی را با وی ترتیب داده که در ادامه می‌خوانید: 
 صمت منوچهرجعفری‌زاده در ابتدا اظهارکرد: در صنعت غرفه‌سازی، نئوپان یا ام‌دی‌افی که در ساخت غرفه‌ها استفاده می‌شود، ضایعات چوب است و در اصل از چوب‌هایی است که در باغ‌ها هرس می‌شوند. این ضایعات چوب به تخته‌های فشرده تبدیل و در نهایت در غرفه‌سازی استفاده می‌شود.
این فعال صنعت نمایشگاهی افزود: برای برگزاری نمایشگاه در شرایط کنونی که پس از شیوع ویروس کرونا تا حدودی مدیریت و کنترل شده، بر آن هستیم که از مکانیسم‌های پیش‌ساخته یا تجهیزاتی که قابلیت استفاده دوباره دارند، استفاده کنیم. این امر در مسیر رعایت نکات زیست محیطی تاثیر بسیار خوبی دارد.

سهم ناچیز سرمایه‌گذاری در غرفه‌سازی سبز

رئیس هیات مدیره انجمن غرفه‌سازان در ادامه بیان کرد: بخش غرفه‌سازی هم به جهت اقتصادی و هم به جهت اینکه فعالان این حوزه سعی دارند مانند دیگرکشورها با علم و امکانات به روز پیش بروند، اکنون بیشتر به غرفه‌های پیش‌ساخته تمایل نشان داده است. 
وی با بیان اینکه اساسا به علت شرایطی که در کشور وجود دارد، سرمایه‌گذاری در این بخش بسیار ناچیز است، گفت: هیچ‌گونه حمایتی از این بخش نشده و درنتیجه توسعه سیستم‌های پیش ساخته ما بسیار اندک است. به هر حال، شیوه سنتی غرفه‌سازی هنوز هم طرفداران بسیاری دارد. 
جعفری‌زاده در ادامه افزود: توسعه بخش غرفه‌سازی سبز، سرمایه‌گذاری بسیار کلانی را می‌طلبد. البته شرکت‌های کوچک زیادی هستند که در این زمینه فعالیت دارند. اگر قرار است به‌طور جدی و گسترده موضوع غرفه‌سازی سبز را پیگیری کنیم، باید در یک بازه زمانی بلندمدت برنامه‌ریزی داشته باشیم که این بخش نیز بتواند در مقیاس بالای خود قرار گیرد.
رئیس هیات مدیره انجمن غرفه‌سازان در ادامه افزود: همانطور که پیش‌تر هم گفتم، صنعت غرفه‌سازی ما همگام با جهان در حال فعالیت است و تنها تفاوت صنعت غرفه‌سازی داخلی ما با دیگر نقاط جهان در این است که در کشورهای اروپایی به علت سرمایه‌گذاری کلان از سیستم‌های پیش ساخته بیشتر استفاده شده است، اما در ایران نسبت به این موضوع توجه کمتری داشتیم. 
وی در ادامه گفت: البته موضوعاتی مانند تعرفه‌ها هم وجود دارد که بحث غرفه‌سازی سبز را با مشکل روبه‌رو می‌کند. وقتی برای تعرفه‌ها سقف مشخص می‌کنند در عمل بخش غرفه‌های پیش‌ساخته جذابیت خود را برای سرمایه‌گذاری از دست می‌دهند.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در غرفه‌سازی

وی در ادامه به شیوع ویروس کرونا در کشور اشاره کرد و گفت: انجمن در این مدت که فعالیت‌های نمایشگاهی به‌طور کامل متوقف بود، اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزشی کرده است، اما باید به این نکته توجه کرد که در این مدت صنعت غرفه‌سازی نسبت به دیگر بخش‌های صنعت نمایشگاهی ضرر هنگفتی را متحمل شده است. در واقع از برگزاری آخرین نمایشگاه در بهمن ماه تا اول خرداد حدود ۲۰۰ میلیارد تومان به صنعت غرفه‌سازی ضرر مالی وارد شده است.
 این مهم شرایط را به‌گونه‌ای پیش برد که بسیاری از شرکت‌ها مجبور به تعدیل نیرو و کاهش هزینه‌های ماهانه خود شدند. 
جعفری‌زاده ادامه داد: انتظار داریم هنگام برگزاری نمایشگاه‌ها برگزارکنندگان به این موضوع توجه داشته باشند که ما ظرفیت گذشته را نداریم و برای شروع مجدد کار به حمایت حداکثری نیاز داریم.
 از این‌رو به برگزارکنندگان پیشنهاد داده‌ایم که همپوشانی نمایشگاه‌ها به صورتی باشد که دست‌کم ۳ روز زمان برای غرفه‌سازی در نظر بگیرند و غرفه‌سازان که اکنون از نظر نیروی انسانی ظرفیت کمتری دارند، بتوانند پروژه‌ها را زودتر به نتیجه برسانند. 
 جعفری‌زاده در ادامه پیرامون رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ساخت غرفه‌ها اظهارکرد: ما با همکاری بخش فنی نمایشگاه آیین نامه بهداشتی را تدوین کردیم که این آیین‌نامه به مرحله ابلاغ رسیده است. براساس این آیین‌نامه پیش‌بینی فاصله‌گذاری اجتماعی هنگام ساخت غرفه‌ها در نظر گرفته شده و همچنین کانترها باید به طلق مجهز شوند.
 رئیس هیات مدیره انجمن غرفه‌سازان در پایان اظهارکرد: به لحاظ سهولت ضدعفونی کردن سالن‌ها نیز درحال‌حاضر پهن کردن موکت در نمایشگاه‌ها لغو شده تا از این طریق بتوانیم آسیب‌های کرونا هنگام برگزاری نمایشگاه‌ها را به کمترین میزان ممکن برسانیم. به هر حال امیدواریم هر چه زودتر بتوان برگزاری رویدادهای نمایشگاهی را در کشور از سر گرفت تا فعالان این عرصه بیشتر از این متضرر نشوند.


چاپ