تولیدکنندگان نگران نباشند

بنفشه بینش: لایحه حمایت از تولید، به گفته مسئولان برای بررسی به مجلس ارسال شده اما نگرانی‌ها پیرامون ادغام این لایحه و طرح حمایت از تولید در مجلس، بر نگرانی‌های قبلی برای خروج این لایحه از دستور کار مجلس به سبب شباهت‌ها با بسته سیاستی خروج غیرتورمی از رکود افزوده شده است.

 

در این راستا با ابراهیم نکو، دبیر کمیسیون اقتصادی به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید:
یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگویی که به‌تازگی داشته، اعلام کرده که احتمال می‌رود لایحه حمایت از تولید با طرحی که از سوی مجلس برای حمایت از تولید تدوین شده، ادغام شود. آیا این موضوع صحت دارد؟ مبنای چنین عملی چیست؟
بله احتمال این ادغام وجود دارد. به عقیده ما ادغام این ۲ سبب می‌شود تا قانون جامع‌تر و کارآمدتری در حمایت از تولید به تصویب برسد.
نگرانی‌هایی پیرامون خروج این لایحه از دستور کار مجلس به سبب تشابه برخی بندها با بسته سیاستی خروج غیرتورمی از رکود وجود داشت. حال این ادغام که مورد تایید شما نیز هست، سرنوشت این لایحه را در هاله‌ای از ابهام فرو برده، آیا ممکن است این لایحه به سرنوشت لایحه حمایت از تولید در سال ۱۳۹۱ دچار شود؟
دولت در بسته خروج غیرتورمی از رکود اعلام کرده که به نظرات و پیشنهادها توجه ویژه خواهد داشت. این نمایانگرآن است که لایحه و طرح حمایت از تولید می‌توانند در کنار یکدیگر قرار گیرند و در این راستا دولت نیز این امر را حمایت خواهد کرد. به هر حال قصد این نیست که تغییری بین طرح و لایحه وجود داشته باشد و یک بام و دو هوا شود.
احتمال حذف بندهایی از لایحه نمی‌رود؟ این لایحه مورد حمایت تولیدکننده‌ها و صنعتگران است...
نگرانی در این امر بی‌مورد است زیرا لایحه و طرح هر ۲ در جهت حمایت از تولید تدوین شده‌اند. به هر حال لایحه نیز نیازمند بررسی است و اگر در این راستا بندهایی وجود داشته باشد که نیاز به تقویت دارند، چنین خواهد شد و اگر بندهای زائدی وجود داشته باشد می‌توان بندهایی از طرح را جایگزین آن کرد. به هر حال دولت نیز علاقه‌مند است تا لایحه‌ای مفید برای حمایت از تولید تدوین شود.

لایحه اساس تلقی می‌شود و تغییراتی روی آن انجام می‌گیرد یا برعکس؟
به هر حال تا به امروز نه طرح تصویب شده و نه لایحه حمایت از تولید. به این خاطر ۲گانگی بین این ۲ ایجاد نخواهد شد. ادغام این دو با یکدیگر محصول پخته‌ای را ارائه خواهد داد. ممکن است پیش از تصویب این طرح و لایحه، تناقضاتی وجود داشته باشد. این تناقضات پیش از تصویب می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد تا نتیجه قانون مطلوبی برای تولید باشد.

با این اوصاف، تولیدکنندگان نگران نباشند؟
نه، جای نگرانی وجود ندارد.
موضوع دیگری که مطرح است، به این بازمی‌گردد که لایحه حمایت از تولید، کاملا مرتبط و همسو با فعالیت‌های صنعت است و باید در کمیسیون تخصصی خود یعنی کمیسیون صنایع و معادن مورد بررسی قرار گیرد. اما آنگونه که اعلام شده این لایحه و طرح در کمیسیون اقتصادی به‌عنوان کمیسیون اصلی مورد بررسی قرار می‌گیرد و کمیسیون صنایع و معادن به عنوان کمیسیون فرعی در این زمینه اظهارنظر می‌کند. نظر شما در این رابطه چیست؟
کمیسیون فرعی می‌تواند نظر خود را در این زمینه اعلام کند. به هر حال به نظر من به عقیده من این لایحه در حیطه فعالیت‌های کمیسیون اقتصادی است. این مسئله منافی این نیست که کمیسیون صنایع نمی‌تواند و نباید اظهارنظر کند. از این کمیسیون انتظار می‌رود بیش از کمیسیون‌های دیگر در این رابطه عمل کند.
بخش زیادی از این لایحه مربوط به قوانین مزاحم است که باید مرتفع شود. در این زمینه چه برنامه‌هایی در دست است؟
 قوانین مزاحم برای تولید، رنج‌آور است و این را ما می‌دانیم. آنچه امروز بیش از تحریم‌ها تولید را دچار آسیب کرده، موانع قانونی و مبهم است. این قوانین اگر اصلاح شود عمده مشکلات تولید مرتفع خواهد شد. تاخیر در رسیدگی در امورات تولید در بسته خروج غیرتورمی از رکود از سوی دستگاه‌های مربوطه در نظر گرفته شده است.
 رفع تنگناهای تولید در این بسته مورد تاکید و در اولویت قرار گرفته است. به نظر می‌رسد مشکلات به مرور زمان حل شود.

ابراهیم نکو - دبیر کمیسیون اقتصادی


چاپ