-

مولتی میلیاردر آمریکایی که ادعا می کند مالک ماه است! + عکس

در ابتدا، به نظر می‌رسد که انگیزه دنیس هوپ برای درخواست مالکیت ماه صرفاً مبتنی بر سود مالی است، اما واقعیت آن چندان سطحی نیست. او با عمق فکری بسیار، معتقد است که به دلیل عدم وجود هیئت حاکمه‌ای یا دولت مردمی، که قادر به پاسخ به ادعای او باشد، حق مالکیت ماه را دارد. علاوه بر این، او مؤمن است که حفظ منابع طبیعی زمین و بهره‌برداری مسئولانه از آن‌ها بسیار حائز اهمیت است، در عین حال، باید به تشویق به اکتشاف و توسعه در فضا نیز پرداخت.

به گزارش ستاره پارسی : دنیس هوپ کارآفرینی اهل نوادا در آمریکا است که در سال ۱۹۸۰ با اعلام مالکیت خود بر ماه، شهرت جهانی به دست آورد. او تصمیم گرفت یک طرح برای دفاع از حقوق مالکیت قمری خود ایجاد کند و ادعایش باعث بروز بحث‌های زیادی در مورد حقوق مالکیت بین المللی در خصوص خاک ماه شد. این ادعای جسورانه و منحصر به فرد او، سبب شد تا کارشناسان حقوقی و اخلاقی به بحث در مورد صحت آن بپردازند و استدلال کنند که آیا ایده او قابلیت عملیاتی دارد یا خیر. به هر حال، ادعای دنیس هوپ در مورد مالکیت ماه توجه جهانی را به خود جلب کرد و باعث بروز گفتگوی جدیدی در مورد حقوق مالکیت بین المللی شد.

در نگاه اول، انگیزه دنیس هوپ سود مالی به نظر می‌رسد. با این حال، بسیار عمیق‌تر از آن است. او معتقد است که به دلیل فقدان یک هیئت حاکمه یا دولت ملتی که بتواند ادعای او را به چالش بکشد، حق مالکیت ماه را دارد. او همچنین به حفظ و حفاظت از منابع طبیعی روی زمین و در عین حال تشویق به اکتشاف و توسعه در فضا معتقد است.

بحث پیرامون ایده دنیس هوپ بسیار گسترده بوده است و بسیاری این سوال را مطرح می‌کنند که چگونه چنین فردی می‌تواند ماه یا هر بخشی از آن را در اختیار داشته باشد. کارشناسان حقوقی در مورد اینکه چه چیزی حقوق مالکیت قمری را تشکیل می‌دهد و اینکه آیا می‌توان آن‌ها را توسط یک فرد اجرا کرد یا خیر، اختلاف نظر دارند. کارشناسان اخلاقی نگرانی‌هایی را در مورد بهره برداری بالقوه از منابع در فضا و اینکه آیا مالکیت باید حتی بدون شناسایی یا مقررات بین المللی امکان پذیر باشد، مطرح کرده اند.

علیرغم این انتقادات، دنیس هوپ در مأموریت خود برای به رسمیت شناخته شدن حقوق مالکیت قمری در مقیاس جهانی ناامید است و معتقد است که می‌تواند فرصت‌های جدیدی را برای همکاری بین کشور‌ها در مورد کاوش بیشتر جهان ما ایجاد کند. اگر موفقیت آمیز باشد، این طرح می‌تواند پیامد‌های مهمی برای قانون فضا و اکتشاف آن گونه که ما می‌شناسیم داشته باشد. به طور بالقوه راه را برای نسل‌های آینده هموار می‌کند تا دانش ما در مورد فضای ماورای جو را حتی بیشتر توسعه دهند.

(عکس) این مولتی میلیاردر آمریکایی می‌گوید مالک ماه است!

در سال ۱۹۸۰، دنیس هوپ یک فکر پیشگامانه داشت؛ به فروش رساندن ماه. برای این منظور، او سفارت قمری را تأسیس کرد، نهادی که وقف فروش اسناد به قیمت ۱۹.۹۵ دلار و ادعای مالکیت زمین ماه است. این ادعا بر اساس خلأ موجود در معاهده فضایی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۶۷ است که تصریح می‌کند هیچ کشوری نمی‌تواند زمینی در فضا داشته باشد.

هوپ برای حمایت از استدلال خود، نامه‌هایی را به همه کشور‌هایی که معاهده را امضا کرده بودند فرستاد و آن‌ها را از پیشنهاد خود مطلع کرد و یک وب سایت رسمی راه اندازی کرد. علاوه بر این، او شروع به تبلیغ کسب و کار خود از طریق رسانه‌های مختلف کرد، اقدامی که به سرعت باعث اختلاف و انتقاد از هر دو طرف شد.

برنامه اولیه او استفاده از این اسناد به عنوان راهی برای افزایش سرمایه برای اکتشاف بیشتر در فضا و همچنین ایجاد ثروت شخصی از طریق سرمایه گذاری در املاک و مستغلات فراتر از سیاره ما بود. اگرچه او با واکنش‌های متفاوتی مواجه شده است، اما هوپ همچنان در ماموریت خود برای به رسمیت شناختن حقوق مالکیت قمری در سطح جهانی ناامیدانه ادامه می‌دهد. این به طور بالقوه می‌تواند زمینه‌ای را برای دوره‌های آینده ایجاد کند تا درک ما در مورد مناطق بین ستاره‌ای را حتی بیشتر گسترش دهیم، چیزی که می‌تواند به طرق بی شماری برای بشریت مفید باشد.

پیامد‌های ادعای دنیس هوپ گسترده است و کارشناسان حقوقی و اخلاقی در مورد اینکه چه چیزی حقوق مالکیت قمری را تشکیل می‌دهد و اینکه آیا می‌توان آن‌ها را توسط یک شخص یا قوانین بین المللی اجرا کرد یا خیر، اختلاف نظر دارند. در حالی که هنوز بحث‌های زیادی در مورد این موضوع وجود دارد، بدیهی است که حرکت متهورانه دنیس هوپ آغازگر گفتگو‌های معناداری در مورد نحوه نگاه ما به اکتشاف و توسعه فضایی در آینده است. گفتگو‌هایی که قطعاً سرنوشت نهایی حقوق مالکیت قمری را در سراسر جهان شکل می‌دهند.

منبع: هیستوری‌آف‌یستردی

دیدگاهتان را بنویسید

بخش‌های ستاره دار الزامی است
*
*