-

تاثیر محدودیت‌های گاز بر تعهدات ذوب آهن

معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان با تاکید بر اینکه ذوب آهن با وجود محدودیت‌های انرژی امکان توقف کل خط تولید خود را ندارد، گفت: وجود محدودیت‌های تامین برق و گاز و آب نشان می‌دهد که در کشور صنعت در اولویت قرار ندارد.

مهرداد تولائیان درباره محدودیت تامین گاز صنایع فولادی، اظهار کرد: محدودیت‌هایی که از نظر عددی به ما اعلام شده تقریبا ۵۰ درصد مصرف گاز است که در نامه نگاری‌هایی با وزرای صمت و نفت اعلام کرده ایم که این محدودیت‌ها برای صنایع فولادی امکان پذیر نیست.

وی افزود: اکنون نزدیک ۲۵ درصد مصارف گاز خود را کاهش داده ایم و در حال رایزنی هستیم تا سهمیه گاز ذوب آهن معقول با شرایط فنی کارخانه باشد.

معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان با تاکید بر اینکه متاسفانه صنایع فولادی از جمله ذوب آهن از ابتدای امسال تاکنون یا درگیر محدودیت‌های تامین آب بودند که این موضوع منطقه‌ای است، تصریح کرد: البته بحث تامین گاز و برق و محددیت‌های آن سراسری است و به طور قطع این کمبود‌ها و محدودیت‌ها بر روی تولید صنایع فولادی اثرگذار خواهد بود.

وی با اعتقاد بر اینکه وجود محدودیت‌های تامین برق و گاز و آب نشان می‌دهد که در کشور، صنعت در اولویت قرار ندارد، گفت: در مجموعه ذوب آهن با وجود این محدودیت‌ها امکان توقف کل خط تولید آن وجود ندارد، اما ناچاریم با این محدودیت‌ها کنار بیاییم و در حال حاضر این محدودیت‌ها را در کارگاه‌های نورد و نیروگاه‌های خود اعمال کرده ایم.

تولائیان اضافه کرد: از سوی دیگر میزان تولید کوره‌ها و کارگاه‌های جانبی با مواد مصرفی همچون آهک و نسوز را کاهش داده ایم و یا ناچار به به کاهش تولید آهن اسفنجی خود شده ایم تا بتوانیم با محدودیت‌های تامین گاز کنار بیاییم.

وی تصریح کرد: به طور قطع محدودیت‌های ناشی از تامین گاز و کاهش این تولیدات طبیعتا بر روی محصول نهایی اثرگذار است.

معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان درباره تاثیر محدودیت‌های گاز و تاثیر بر تعهدات این شرکت به خصوص تحویل ریل، توضیح داد: تولیدات خاص و استراتژیک ذوب آهن همچون ریل حدود یک بیست و پنجم کل حجم تولید این مجموعه در سال است، بنابراین سعی شده به هر قیمتی تولید محصولات استراتژیک ذوب آهن را حفظ کنیم تا در روند فعالیت کشور اختلال ایجاد نشود.

وی تاکید کرد: علاوه بر محدودیت‌های تامین انرژی، ذوب آهن همچنان در بحث تامین مواد اولیه خود همچون زغال‌های داخلی و مواد سنگ آهن ریز و درشت دانه به شدت دچار مشکل است و در روز‌های آتی می‌تواند این کمبود‌ها اختلالاتی را برای مجموعه ذوب آهن ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

بخش‌های ستاره دار الزامی است
*
*