-
در نشست خبری سیزدهمین نمایشگاه سنگ تزئینی مطرح شد

سلیقه نازل داخلی، آفت صنعت سنگ

صنعت سنگ ایران از ظرفیت بسیار قابل توجهی برخوردار است که پتانسیل صادرات ۵ میلیارد دلاری آن به بازارهای جهانی وجود دارد. این نکته‌ای بود که چندی پیش در سخنان رئیس انجمن سنگ ایران برجسته شد.

سلیقه نازل داخلی، آفت صنعت سنگ

صنعت سنگ ایران از ظرفیت بسیار قابل توجهی برخوردار است که پتانسیل صادرات ۵ میلیارد دلاری آن به بازارهای جهانی وجود دارد. این نکته ‌ ای بود که چندی پیش در سخنان رئیس انجمن سنگ ایران برجسته شد. در همان زمان برخی از کارشناسان و فعالان این حوزه انتقاداتی بر این اظهارات وارد دانستند. از جمله اینکه کل تبادلات جهانی سنگ در زیر گروه سنگ ‌ های آهکی و ماربل، که کشور ما در آن مزیت نسبی دارد، حداکثر ۸ میلیارد دلار است و عدد ۵ میلیارد دلار یعنی رسیدن به ۶۲ . ۵ درصد کل این تبادلات و زیر گروه سنگی و رقابت با رقبایی چون ترکیه با ۲ . ۱ ميليارد دلار صادرات، ایتالیا با ۱ . ۷ میلیارد دلار صادرات و اسپانیا، یونان و مصر که اجازه نخواهند داد که ما به همین راحتی ۶۲ . ۵ درصد سهم بازار جهانی را به خود اختصاص دهیم.حتی اگر پتانسیل صادرات ۵ میلیارد دلاری سنگ با کیفیت این رقبا را هم داشته باشیم، باید بدانیم که این کشورها صاحبان بازار هستند و شبکه توزیع و فروشی بسیار قوی در بازارهای جهانی دارند و یقینا نمی ‌ شود به راحتی این کشورها را از بازار حذف کرد و سهم آنها را به دست آورد. در گزارش امروز صمت مروری داشتیم به احتمال دستیابی به این هدف.

اهداف دست یافتنی است

بهرام شکوری، رئیس انجمن سنگ ایران با تاکید مجدد بر قابلیت صادرات ۵ میلیارد دلاری صنعت سنگ تزئینی گفت: با توجه به تقاضا در بازارهای جهانی و ظرفیت معادن قابل دسترس در کشور، قابلیت ارز آوری 5 میلیارد دلاری از صادرات سنگ ایران وجود دارد.به گزارش صمت، وی که در نشست خبری سیزدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران سخن می ‌ گفت با اشاره به پتانسیل ‌ های فراوان در این صنعت گفت: توجه به بازارهای جهانی و صادرات تنها راه نجات این صنعت است. صادرات این صنعت کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار است، در حالی که کشور ترکیه با وجود این که تنوعی در سنگ ‌ های تزئینی ندارد، سالانه بیش از 3میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار صادرات دارد و سهم ۲۰ درصدی را از صادرات به خود اختصاص داده است.

تدوین طرح جامع سنگ

شکوری همچنین از تدوین طرح جامع سنگ با همکاری ایمیدرو در آینده نزدیک خبر داد و گفت: همه موارد مرتبط با این صنعت از جمله معدنکاری، فرآوری، بازاریابی، مباحث آموزشی و ... در آن برای دستیابی به صادرات ۵ میلیارد دلاری دیده شده است و معتقدیم دسترسی به این میزان صادرات دور از دسترس نیست.

رئیس انجمن سنگ ایران گفت: ما با آماده ‌ سازی زیرساخت ‌ ها و با افزایش حفاری اکتشافی و با تربیت نیروی انسانی زبده به ویژه در تجهیزات و ماشین ‌ آلات می ‌ توانیم ارزآوری ۵ میلیارد دلاری داشته باشیم.

کاستی های اکتشاف

شکوری افزود: معادنی در عمق وجود دارد که ما از آن بی ‌ اطلاع هستیم که اگر اکتشافات اساسی در حوزه سنگ ‌ های تزئینی اتفاق بیفتد به ذخایر خیلی بیشتر از این برسیم.

رئیس انجمن سنگ ایران گفت: در دنیا معادن ۳ تا ۵ درصد از ذخایرشان را استخراج می ‌ کنند و در چرخه تولید قرار میدهند، ولی متاسفانه در بهترین شرایط در کشور ما زیر نیم ‌ درصد استخراج می ‌ شود.

شکوری افزود: در سال ‌ های گذشته با اعمال ۷۵ درصدی عوارض بر محصولات این صنعت سبب شد صادرات ۳۵۰ میلیون دلاری این حوزه به کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار برسد.

وی ادامه داد: مابیش از ۳ میلیارد تن ذخیره قطعی سنگ تزئینی در کشور داریم که با تولید سالانه ۱۵ میلیون تن، دست کم برای ۲۰۰ سال آینده سنگ در اختیار داریم که با نیروی متخصص و تجهیزات ماشین ‌ آلات و اکتشافات می ‌ توانیم تا ۴۰۰ سال آینده هم سنگ در اختیار داشته باشیم.

رئیس انجمن سنگ ایران تصریح کرد: این در حالی است که در دنیا اتفاقات جدیدی را شاهدیم و سنگ ‌ های مصنوعی، شیشه، کامپوزیت و دیگر محصولات در حال جایگزینی سنگ تزئینی هستند.

وی خاطرنشان کرد: اکنون در کشور واحدهایی وجود دارد که در حد و اندازه شرکت ‌ های پیشروی جهان، ماشین آلات و تجهیزات در اختیار دارند و عملیات برش و فرآوری انجام می ‌ دهند و در این طرح جامع به دنبال افزایش تعداد افراد موفق و کارخانجات به روز هستیم.

مزایای شهر آفتاب

رئیس انجمن سنگ ایران با اشاره به برگزاری سیزدهمین دوره نمایشگاه سنگ تزئینی که هشتم تا دوازدهم خردادماه در محل نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب برگزار می ‌ شود گفت: استقبال شرکت ‌ های خارجی به ‌ ویژه حضور شرکت ‌ هایی از ۵ کشور چین، هند، ایتالیا و ترکیه و یونان و همچنین ۱۱۰ شرکت ایرانی حضور دارند که می تواند بازار بزرگی برای محصولات سنگ کشورمان باشد. علاوه بر این ایتالیایی ‌ ها و هندی ‌ ها که بازارهای مهمی برای ما هستند در این دوره از نمایشگاه حضور دارند.

شکوری نزدیکی به بزرگترین شهرک صنعتی سنگ کشور (شمس ‌ آباد)، نزدیکی به فرودگاه بین ‌ المللی امام، دسترسی آسان از اصفهان و محلات به عنوان دو قطب صنعتی و معدنی کشور، زیرساخت ‌ های به ‌ روز و بین ‌ المللی سایت شهر آفتاب و نبود ترافیک در محدوده شهر آفتاب و دسترسی آسان به مترو، از جمله دلایل اصلی انتخاب شهر آفتاب برای این دوره از نمایشگاه دانست و گفت: در این دوره از نمایشگاه تمهیداتی اندیشیده شده است که برای نخستین بار بلوک ‌ های معدنی به نمایش درآید و در معرض دید عموم قرار گیرد.

قبرستان ماشین آلات

سیامک حاج سید جوادی، تحلیلگر و فعال بازار بین ‌ المللی سنگ نیز در این نشست با اشاره به وضعیت ماشین ‌ آلات گفت: در حال حاضر معادن کشور به قبرستان ماشین ‌ آلات کهنه و فرسوده تبدیل شده است و به هر معدنی که سر بزنیم، چندین لودر و بولدوزر فرسوده می ‌ بینیم که گوشه ‌ ای افتاده است و توانایی کار کردن ندارد. اغلب ماشین ‌ های ما بالای ۲۰ سال عمر دارند و برای همین است که راندمان در کشور تا این اندازه پایین آمده است و چنین مشکلاتی ایجاد شده است.

بازار پررونق داخلی

وی با اشاره به بازار پررونق داخلی در حوزه سنگ ‌ های تزئینی گفت: در حوزه فرآوری ۷۰ درصد مسئولیت بر عهده تولیدکننده است. دولت سوخت ارزان را در اختیار واحدها قرار داده است اما از آنجایی که بازار مصرف داخلی برای تولید کننده بسیار شیرین است، تلاشی برای ارتقای سطح کیفی تولیدات خود به خرج نمی ‌ دهد زیرا هرچه تولید ‌ کند در بازار داخل به فروش می ‌ رود. حاج ‌ سید جوادی ادامه داد: تقاضای بازار داخلی آنقدر زیاد است که ۸۵ درصد تولید کشور را مصرف می ‌ کند اما فرهنگ مصرف بسیار پایین است و در نتیجه به تولید بی ‌ کیفیت در معدن و محصولات بی ‌ کیفیت در کارخانه دامن می ‌ زند و بازار به همین سیستم پیش می ‌ رود.

سخن پایانی

میزان ذخایر اکتشافی سنگ تزئینی و نمای کشور ۴میلیارد تن برآورد شده و پیش ‌ بینی می ‌ شود به همین میزان ذخیره کشف نشده در کشور وجود دارد. گفته می ‌ شود بالغ بر ۶۰ درصد تولیدات سنگ بریده ما روانه بازار عراق می ‌ شود و مشتریان ۴۰درصد دیگر همسایگانی مانند ترکمنستان، آذربایجان، امارات و مانند آن هستند.این در حالی است که ترکیه، بالای ۸۵ درصد تولیدات سنگ خود را صادر می ‌ کند و جایگاه قابل قبولی در بازارهای پررونق بین ‌ المللی دارد؛ به طوری ‌ که گفته می ‌ شود تامین کننده ۴۰ درصد بازار فرانسه است.امید است نمایشگاه پیش ‌ رو فرصت مناسبی برای آغاز تحول در صنعت سنگ تزئینی کشور باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

بخش‌های ستاره دار الزامی است
*
*