-
شهادت | شهادت حضرت فاطمه | شهادت حضرت زهرا (س)

شهادت حضرت فاطمه (س) چه روزی است؟ | تاریخ ایام فاطمیه

حضرت فاطمه زهرا (س) پس از رحلت پیامبر اکرم (ص)، در سال ۱۱ هجری قمری به شهادت رسید.

تاریخ شهادت حضرت زهرا(س) به سه روایت اصلی نقل شده است. همواره این پرسش مطرح بوده است که کدام نقل از ایام شهادت آن حضرت به لحاظ تاریخی معتبر تر است؟بر اساس منابع تاریخی، شهادت حضرت فاطمه و ایام فاطمیه به حسب روایات بیش از ده تا پانزده قول بوده ولی آنچه شهرت دارد، سه قول اصلی است:

1.روایت «40» روز که دهه اول گرفته می شود، بعد از شهادت رسول الله صلی الله علیه وآله که مصادف با 8 تا 10 ربیع الثانی است.

2.روایت «75» روز که دهه دوم گرفته می شود، مصادف با 13 تا 15 جمادی الاولی است.

3.روایت سوم «95» روز که دهه سوم گرفته می شود، مصادف با 1 تا 3 جمادی الآخر است که بیشتر مورد تاکید است.

محققان تاریخ اسلام معتقدند آنچه بیشتر مورد توجه و سندیت تاریخی است روایت سوم یعنی 95 روز است. البته مراجع تقلید و اهل معرفت به مومنان توصیه می کنند که هر سه قول را به برپایی عزاداری همت گمارند.

در هر صورت روایت دوم شهادت حضرت زهرا(س) برابر 13 جمادی الاول که است و روایت سوم برابر سوم جمادی الثانی خواهد بود. این دو روایت در تقویم رسمی ثبت شده است. البته عموما پس از انقلاب اسلامی مرسوم شده است که این ایام را در سه دهه مجزا برگزار می کنند که برگزاری دهه اول بیشتر در میان بخشی از مذهبی ها و هیاتی ها مرسوم است و دهه دوم و سوم در جامعه ما عمومیت بیشتری دارد.

حضرت فاطمه زهرا (س)

حضرت فاطمه

حضرت فاطمه (س) یکی از پنج تن آل عبا و چهارده معصوم است که پیامبر اکرم (ص) او را برترین زن دو عالم معرفی کرده است. پدر ایشان حضرت محمد (ص) و مادرشان خدیجه کبری (س) نام دارد. حضرت زهرا (س) همسر امام علی (ع) و مادر گرانقدر امام حسن (ع)، امام حسین (ع)، حضرت زینب (س) و ام‌کلثوم است. در قرآن کریم آیه تطهیر، سوره کوثر، آیه اطعام و آیه مودت در شأن این بانوی بزرگوار نازل شده است. حضرت زهرا (س) در بیستم جمادی‌الثانی سال پنجم پس از بعثت در مکه مکرمه به دنیا آمد.

تاریخ شهادت حضرت فاطمه ۱۴۰۱

حضرت فاطمه

تاریخ دقیق شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در تقویم شمسی برابر با روز سه شنبه ششم دی سال ۱۴۰۱ است.

تاریخ دقیق شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در تقویم قمری هم زمان با روز سه شنبه سوم جمادی‌الثانی سال ۱۴۴۴ است.

تاریخ دقیق شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در تقویم میلادی مصادف با روز سه شنبه ۲۷ ژانویه سال ۲۰۲۳ است.

شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) ۱۴۰۱ + تاریخ ایام فاطمیه، زندگینامه و محل دفن

تاریخ شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و ایام فاطمیه

حضرت فاطمه

بر اساس منابع تاریخی، در مورد شهادت حضرت فاطمه (س) یا ایام فاطمیه با توجه به روایات مختلف بیش از ده تا پانزده تاریخ متفاوت وجود دارد ولی آنچه شهرت دارد، سه روایت اصلی است:

۴۰ روز بعد از رحلت پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله که مصادف با ۸ تا ۱۰ ربیع‌الثانی است و دهه اول نامیده می‌شود.

۷۵ روز بعد از رحلت رسول خدا صلی‌الله علیه و آله مصادف با ۱۳ تا ۱۵ جمادی‌الاولی که به دهه دوم معروف است.

۹۵ روز بعد از وفات حضرت محمد (ص) که دهه سوم نام دارد و هم زمان با ۱ تا ۳ جمادی‌الآخر است.

محققان تاریخ اسلام معتقدند آنچه بیشتر مورد توجه و سندیت تاریخی است روایت سوم یعنی ۹۵ روز است. البته مراجع تقلید و اهل معرفت به مؤمنان توصیه می‌کنند که هر سه دهه را به عزاداری بپردازند. در تقویم رسمی ایران روز ۶ دی ۱۴۰۱ برابر با ۳ جمادی‌الثانی ۱۴۴۴ هجری قمری، به مناسبت شهادت بانوی دوعالم (حضرت فاطمه زهرا (س)) تعطیل است.

حضرت فاطمه (س) در چند سالگی به شهادت رسید؟

حضرت فاطمه

در مورد روز دقیق شهادت حضرت زهرا (س) اختلاف نظر وجود دارد ولی در تمامی روایات سال شهادت بانوی دوعالم، سال یازدهم هجری قمری است. مبدا تقویم قمری، سال هجرت پیامبر از مکه به مدینه در نظر گرفته شده است و از آنجا که حضرت فاطمه (س) در هنگام هجرت پیامبر (ص) ۷ سال داشتند، بنابراین ایشان در ۱۸ سالگی به شهادت رسیده‌اند.

وقایع روز شهادت حضرت زهرا (س)

حضرت فاطمه

در روایات تاریخی آورده شده است که پس از رحلت پیامبر (ص)، دشمنان به دستور حاکمان وقت به خانه حضرت فاطمه (س) یورش برده و قصد داشتند به زور وارد خانه شوند. حضرت زهرا (س) در تلاش برای جلوگیری از ورود آنان، طوری میان درب و دیوار قرار گرفت که آسیب زیادی دید و بچه‌ای که در شکم داشت، سقط شد. پس از آن ابوبکر به عنوان خلیفه وقت به همراه عمر برای دلجویی نزد فاطمه زهرا (س) آمدند که با سخنان نکوهش آمیز ایشان مواجه شدند. حضرت فاطمه زهرا (س) قبل از شهادت به امام علی (ع) وصیت کرد که دوست ندارد افرادی که به او ستم کرده‌اند بر پیکرش نماز بخوانند و درخواست کرد که او را مخفیانه دفن کنند تا محل دفن ایشان مخفی بماند. این حوادث حضرت فاطمه زهرا (س) را به بستر بیماری کشاند و همین بیماری به شهادت ایشان منجر شد.

حضرت زهرا (س) برای چه هدفی به شهادت رسید

حضرت فاطمه

حضرت فاطمه زهرا (س) در طول زندگی خود برای حفظ اسلام ناب محمدی، ادای حق ولایت و پا نگرفتن منافقین تلاش فراوانی کردند و در نهایت برای تحقق این اهداف به شهادت رسیدند.

محل دفن حضرت فاطمه (س)

حضرت فاطمه

با توجه به وصیت حضرت زهرا (س) در مورد اینکه ایشان را مخفیانه دفن کنند، محل دفن ایشان مشخص نیست و در این مورد نقل قول‌های مختلفی وجود دارد. روضة النبی، خانه حضرت فاطمه و امام علی (ع)، قبرستان بقیع و خانه عقیل بن ابی‌طالب مکان‌هایی هستند که برای محل دفن حضرت زهرا (س) ذکر شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

بخش‌های ستاره دار الزامی است
*
*

آخرین اخبار

پربازدیدترین