-
رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران خبر داد

واگذاری ۲۰۰۰ قطعه زمین به متقاضیان

معاون وزیر صمت و رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه از ابتدا سال تاکنون ۲ هزار قطعه زمین به متقاضیان واگذار شده است، گفت: برای کسانی که پشتوانه مالی برای خرید زمین و تجهیز کارگاه ندارند، کارگاه‌هایی را آماده و به صورت اجاره به آنها واگذار می‌کنیم.

معاون وزیر صمت و رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک ‌ های صنعتی ایران با بیان اینکه از ابتدا سال تاکنون ۲ هزار قطعه زمین به متقاضیان واگذار شده است، گفت: برای کسانی که پشتوانه مالی برای خرید زمین و تجهیز کارگاه ندارند، کارگاه ‌ هایی را آماده و به صورت اجاره به آنها واگذار می ‌ کنیم.

به گفته این مقام مسئول وضعیت صنعت مناسب و رو ‌ به رشد است، همچنین در چند سال گذشته بیش از ۱۴۰۰ واحد جدید در حوزه صنعت بهره ‌ برداری شده، ضمن اینکه در داخل شبکه و ناحیه صنعتی و زیرساخت ‌ ها نیز وضع خوبی داریم.

توازن سرمایه گذاری در اولویت صمت

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک ‌ های صنعتی ایران با بیان اینکه یکی از سیاست ‌ های وزارت صنعت، معدن و تجارت، بحث توازن سرمایه ‌ گذاری است گفت: وزیر صمت با جدیت، این طرح را پیگیری می ‌ کند و هدف از اجرای این طرح آن است که بتوانیم در مناطق دارای ظرفیت سرمایه ‌ گذاری که به دلایلی محروم مانده و طرح ‌ های سرمایه ‌ گذاری کمتر در آنجا پا گرفته و زمینه تولید هم در آنجا کمتر شده، مشوق ‌ هایی در نظر گرفته شوند.

به گزارش صدا و سیما، علی رسولیان ضمن بیان این مطلب افزود:یک بخشی از این بسته سرمایه ‌ گذاری یا بسته ‌ ای که برای توازن سرمایه ‌ گذاری تدارک دیده شده، مرتبط است با شهرک ‌ ها و ناحیه صنعتی کشور؛ یکی این بود که ما بتوانیم در مناطقی که قانون اجازه می ‌ دهد و مناطق محروم و مرزی هستند تخفیف ‌ هایی را برای اراضی قائل شویم، بخش دیگر، مرتبط بود با مشوق ‌ هایی که برای تقسیط بیشتر دهیم؛ یک بخشی هم برای مشوق ‌ های بعد از بهره ‌ برداری است یعنی کسانی که بتوانند طرح را به بهره ‌ برداری برسانند به آنها مشوق ‌ هایی بدهیم که حمایت از صنایع کوچک باشد.

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک ‌ های صنعتی ایران گفت: در حوزه اول برای مناطق محروم تا ۵۰ درصد امکان تخفیف اراضی را داریم، استان ‌ ها و شهرستان ‌ های مختلف کشور را بنا به ظرفیت سرمایه ‌ گذاری دسته ‌ بندی کردیم که از ۵۰ درصد به پایین این تقسیم ‌ بندی انجام شده، مشوق ‌ های سرمایه ‌ گذاری را هم در حوزه تقسیط تقریباً تا ۴۸ ماه برنامه ‌ ریزی کردیم.

معاون وزیر صمت افزود: در گذشته این مشوق ‌ ها برای بعضی از مناطق محروم بود، اما برنامه ‌ ریزی شده و مشخص نبود، گاهی در مناطقی که ظرفیت صنعتی بسیار بالایی هم دارند ممکن بود این ۴۸ ماه یا ۶۰ ماه ارائه شود، البته آن ۵۰ درصد مناطق محروم، ویژه برخی مناطق بود، به همه مناطقی که سرمایه ‌ گذاری کمتر داشتند، تخصیص پیدا نمی ‌ کرد.

تنفس ۶ ماهه برای حمایت

وی با اشاره به اینکه از سه ماه تا شش ماه معمولا تنفس می ‌ دهیم گفت: این مناطق را به چهار قسمت تقسیم و برای آنها شش ماه تنفس در نظر گرفته ‌ ایم یعنی جایی که سرمایه ‌ گذاری نشده و ظرفیت دارد تا ۴۸ ماه برایش اقساط در نظر گرفته ‌ ایم و همچنین مشوق ‌ هایی برای بعد از بهره ‌ برداری در نظر گرفته ‌ ایم یعنی اگر کسی بهره ‌ برداری کند ۳۰ تا ۴۰ درصد اقساط از او دریافت نمی ‌ شود و این گونه حمایت می ‌ شود

رسولیان ادامه داد: بستر را آماده کردیم، مصوب هیات مدیره شده و آماده اجراست.

در برخی از بخش ‌ ها هم در حال اجراشدن است، یکی از دلایلی که به طور جامع عملیاتی نشده، نوع مناطقی بود که در نظر گرفتیم که موضوع با سازمان برنامه در حال بررسی است.

می ‌ خواستیم مناطق مصوب شود که اختیارات قانونی بیشتری داشته باشیم به خصوص در تخفیف ‌ ها ما برای مناطق خاصی که مصوب دولت شود می ‌ توانیم تخفیف بگیریم.

جزئیات احیای صنایع راکد

بررسی آخرین وضعیت احیای واحدهای تولیدی راکد از ابتدای امسال تا پایان آبان حکایت از آن دارد که در این مدت ۸۶۰ واحد احیا شده و برای ۱۶ هزار و ۲۲۲ نفر اشتغالزایی و یا تثبیت شغل صورت گرفته است. بر اساس اعلام مسئولان صنعتی کشور، ۱۲ هزار و ۶۷ واحد راکد، شامل ۶ هزار و ۸۱۴ واحد در داخل شهرک ‌ ها و نواحی صنعتی و ۵ هزار و ۲۵۳ واحد در خارج از آنها شناسایی شده است که طبق برنامه ‌ ریزی ‌ های انجام شده، مقرر است طی امسال یک هزار و ۹۸۷ واحد تولیدی راکد احیا شوند و در همین راستا نیز ۳۵ هزار و ۷۶۶ شغل ایجاد و یا تثبیت شود.

بر همین مبنا نیز بررسی آخرین وضعیت احیای واحدهای تولیدی راکد در کشور نشان می ‌ دهد که از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه ۸۶۰ واحد تولیدی راکد به چرخه تولید بازگشته ‌ اند که در مجموع این واحدها برای ۱۶ هزار و ۲۲۲ نفر اشتغالزایی و یا تثبیت شغل صورت داده است. بنابراین تاکنون ۴۳ درصد از برنامه تدوین شده برای احیای واحدهای راکد و ۴۵ درصد از مجموع اشتغال مورد نظر از محل این برنامه عملیاتی شده است. همچنین برای احیای این تعداد واحد راکد، بیش از ۴ هزار و ۳۴۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان سرمایه ‌ گذاری انجام شده است که از این میزان ۳ هزار و ۹۴۴ میلیارد تومان در داخل شهرک ‌ ها و نواحی صنعتی و ۴۳۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان تومان نیز در خارج از شهرک ‌ ها و نواحی صنعتی کشور بوده است.

احیای واحدهای راکد تا پایان آبان

- تعداد واحدهای احیا شده: ۸۶۰ واحد

- اشتغال ایجاد شده: ۱۶ هزار و ۲۲۲ نفر

- سرمایه ‌ گذاری انجام شده: ۴ هزار و ۳۴۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان

- مجموع واحدهای احیا شده از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون: ۲ هزار و ۱۸۰ واحد

بر همین اساس نیز ۶۹۳ واحد در محدوده شهرک ‌ ها و نواحی صنعتی و ۱۶۵ واحد نیز در خارج از این محدوده ‌ ها احیا که ۱۳ هزار و ۲۰۴ شغل داخل شهرک ‌ ها و نواحی صنعتی و ۳ هزار و ۱۸ شغل نیز خارج از شهرک ‌ ها و نواحی صنعتی کشور ایجاد و یا تثبیت شده ‌ اند. رشته صنایع شیمیایی با ۲۲۴ واحد، فلزی با ۱۸۵ واحد و کانی غیرفلزی با ۱۴۳ واحد، به ترتیب بیشترین تعداد راه ‌ اندازی مجدد واحدهای صنعتی را از ابتدای امسال به خود اختصاص داده ‌ اند.

همچنین بررسی ‌ ها نشان می ‌ دهد که از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم تا پایان آبان ماه در مجموع ۲ و ۱۸۰ واحد تولیدی راکد احیا شده است که از این میزان یک هزار و ۳۲۰ مورد مربوط به سال ۱۴۰۰ می ‌ شود.

جزئیات مشکلات واحدهای راکد

- کمبود نقدینگی: ۴۴ درصد

- نبود تقاضا و بازار: ۱۶ درصد

- کمبود مواد اولیه: ۱۱ درصد

- فرسودگی ماشین ‌ آلات: ۱۰ درصد

مشکلات حقوقی: ۹ درصد

مشکلات زیرساختی: ۸ درصد

مشکلات مالکیتی و سهامداری: ۲ درصد

همچنین طبق اعلام مسئولان صنعتی، ۴۴ درصد از واحدهای غیرفعال مشکل کمبود نقدینگی، ۱۶ درصد مشکل نبود تقاضا و بازار، ۱۱ درصد مشکل کمبود مواد اولیه، ۱۰ درصد مشکل فرسودگی ماشین ‌ آلات، ۹ درصد مشکلات حقوقی با سازمان ‌ ها و دستگاه ‌ ها، ۸ درصد مشکلات زیرساختی و ۲ درصد مشکلات مالکیتی و سهامداری دارند.

سخن پایانی

وزارت صمت طرح «افزایش ظرفیت تولید» را در دو بخش احیای واحدهای تعطیل با هدف ‌ گذاری یک هزار و ۹۸۷ واحد و رشد ظرفیت ۳ هزار و ۳۰۰ واحد نیمه تعطیل با کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت در دستور کار قرار داده است. گفتنی است، سازمان صنایع کوچک و شهرک ‌ های صنعتی ایران و شرکت ‌ های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۵۰۹ شهرک و ۳۴۰ ناحیه صنعتی و پنج منطقه ویژه اقتصادی در حال بهره ‌ برداری، ۸۵ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶ شهرک فناوری، ۴۰ مرکز خدمات فناوری و کسب ‌ وکار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم ‌ افزاری، ۱۰۰ هزار و ۵۸ قرارداد منعقده و بهره ‌ برداری از ۴۹ هزار و ۸۸۲ واحد صنعتی و سه ‌ هزار و ۲۷۰ واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم ۹۹۸ هزار و ۵۹۵ نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

بخش‌های ستاره دار الزامی است
*
*