-

پیش‌بینی مهم از سلیقه خودروسواران در سال ۲۰۲۲

در پژوهشی که جی. دی. پاور انجام داده، مشخص شده فقط ۲۰‌درصد از آمریکایی‌ها در ماه ژانویه خودروی سواری خریده‌اند.

روزگاری خودروهای سدان و سواری بخش اصلی کسب و کار خودرو در آمریکا را به خود اختصاص داده بودند. حالا چند سالی است که مردم تغییر مسیر جدی در سبک زندگی خود ایجاد و گرایش بیشتری به خودروهای قدبلندتر با گنجایش بیشتر برای حمل بار پیدا کرده‌اند و خودروهایی را می‌پسندند که کف آنها از سطح زمین فاصله بیشتری گرفته است. به بیان دیگر، پیکاپ، وانت و شاسی‌بلند جای خودروهای سدان را گرفته‌اند. جی. دی. پاور پیش‌بینی‌های خود را در مورد سال ۲۰۲۲ منتشر کرده و معلوم شده که خودروهای سواری، به‌ویژه سگمنت سدان، در پایین‌ترین سطح تقاضا قرار دارند.

اوج‌گیری خرید شاسی‌بلندها

بر اساس پیش‌بینی جی. دی. پاور، ماه ژانویه در حالی به پایان می‌رسد که ۱/ ۸۰ درصد از خودروهای نوی فروخته شده، پیکاپ، وانت و شاسی‌بلند بوده‌اند. معنی دیگر آن این است که کمتر از ۲۰‌درصد از تقاضای باقی مانده را خودروهای سواری مثل هوندا سیویک، تویوتا کمری، هیوندای سوناتا و خودروهای شبیه آن تشکیل می‌دهند. یعنی کسانی که سدان را انتخاب کرده‌اند، ‌‌‌ در اقلیت قرار گرفته‌اند و به باشگاهی تعلق دارند که روز به‌روز اعضای آن کمتر می‌شوند. به طور کلی تقاضا برای خودروهای نو همچنان بالاتر از میزان عرضه بوده و پارکینگ و انبار نمایندگی‌ها همچنان خالی است.

در مقایسه امسال با سال گذشته، خرده‌فروشی در صنعت خودرو ۳/ ۸ درصد کاهش یافته و به ۸۲۸هزار و ۹۰۰ دستگاه رسیده و مصرف‌کنندگان رکورد صرف هزینه روی خودروهای نو را در سال ۲۰۲۲ شکسته‌اند. با اینکه تعداد خودروهای نوی خریداری شده کمتر است اما صرف هزینه برای خودرو افزایش یافته است. در واقع نسبت به سال گذشته که رقم موردنظر ۴/ ۴‌میلیارد دلار بود امسال به ۲/ ۳۸ میلیارد دلار خواهد رسید. متوسط قیمت خودرو در بازار آمریکا از ۴۴هزار و ۹۰۵ دلار عبور کرده است. البته در ماه دسامبر سال ۲۰۲۱ متوسط قیمت خودرو در بازار آمریکا به ۴۵هزارو۲۸۳ دلار رسیده بود که کمی فروکش کرده است. منابع دیگری غیر از جی. دی. پاور مثل کلی بلو بوک متوسط قیمت خودرو را نزدیک به ۵۰‌هزار دلار برآورد کرده‌اند که دلیل آن هم رونق فروش خودروهای پرتجمل است. یکی از دلایل افزایش قیمت خودروها در بازار آمریکا (علاوه بر دلایلی مثل کرونا و کمبود تراشه) این است که نمایندگی‌های فروش به جای قیمت کارخانه (MSRP) قیمت‌های ممتاز را از مشتریان دریافت می‌کنند. آخرین داده‌ها نشان می‌دهد که متوسط تخصیص مشوق‌ها به ۱۳۱۹ دلار کاهش یافته است، در حالی که پیش از کرونا تا ۳۴۸۲ دلار هم می‌رسید. سال ۲۰۲۲ همچنان سال نامناسبی برای خرید خودرو باقی خواهد ماند. پیش‌بینی جی. دی. پاور این است که فروش خودروی نو در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال قبل از آن ۶‌درصد رشد داشته باشد. قیمت خودروها هم همچنان با قیمت کارخانه فاصله خواهند داشت و باید دید مشتریان همچنان حاضرند قیمت‌های بالاتر از قیمت کارخانه بپردازند یا نه؟

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

بخش‌های ستاره دار الزامی است
*
*