-
نویسنده<!-- -->:<!-- --> <!-- -->محمد انوشه‌ئی موانع پیش‌روی اهداف بخش مسکن در برنامه توسعه هفتم بررسی شد

سمفونی درام تورم برای بازار مسکن!

مرکز آمار با کلی تاخیر در اواخر ماه گذشته، ارقامی را با عنوان تورم مسکن و اجاره‌بهای فروردین ۱۴۰۲ منتشر کرده که حاکی از رشد قیمت‌ها در بازار مسکن طی نخستین ماه امسال است.

سمفونی درام تورم برای بازار مسکن!

مرکز آمار با کلی تاخیر در اواخر ماه گذشته، ارقامی را با عنوان تورم مسکن و اجاره ‌ بهای فروردین ۱۴۰۲ منتشر کرده که حاکی از رشد قیمت ‌ ها در بازار مسکن طی نخستین ماه امسال است. اگرچه مرکز آمار و بانک مرکزی از پاییز سال گذشته درباره تحولات بازار مسکن و روند افزایشی قیمت ‌ ها سکوت کردند، اما تحلیلگران این بازار بر این باور هستند که متوسط نرخ مسکن در شهر تهران تا ماه جاری به متری ۶۰ میلیون تومان هم رسیده است. با شروع فصل خریدوفروش از خرداد امسال، قیمت ‌ ها سر به فلک خواهند کشید.کمبود عرضه در برابر افزایش سالانه تقاضا برای مسکن، این بازار را در بحران جدی فرو برده است. از سویی، در تدوین برنامه هفتم توسعه، پیشنهادهای مختلفی در حوزه مسکن از سوی دولت، مجلس و مشاوران ارائه و اعداد و ارقام عجیب منتشرشده از آخرین نرخ تورم کشور در حالی رو به رشد اعلام شد که در برنامه هفتم توسعه، جهش اقتصادی تورم بخش مسکن تنها ۹ درصد در نظر گرفته شده است. اقدامی که باتوجه به رشد افسارگسیخته نرخ مسکن، شوخی به ‌ نظر می ‌ رسد. صمت در این گزارش به مقایسه آخرین نرخ تورم بخش مسکن با پیش ‌ بینی ‌ هایی که در برنامه هفتم توسعه برای این بازار شده، پرداخته است.

خودنمایی اجاره بها در بخش تورم

براساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه در فروردین سال ۱۴۰۲ به ۴۷.۶ درصد افزایش یافته که بالاترین رقم در ۱۰ سال گذشته محسوب می ‌ شود. همچنین، نرخ تورم نقطه به نقطه نیز ۵۵.۵ درصد ثبت شده و در این میان، ارقام مربوط به تورم بخش مسکن اعم از نرخ ملک و اجاره ‌ بها، جالب توجه است. براساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران، تورم ماهانه مسکن معادل ۱.۹ درصد بوده و در همین حال، تورم نقطه ‌ به ‌ نقطه مسکن نیز ۳۹.۱ درصد اعلام شده و تورم سالانه نیز در این بخش به ۳۳.۹ درصد رسیده است. اما تورم در بخش اجاره بها نیز خودنمایی می ‌ کند؛ بر طبق گزارش مرکز آمار ایران، تورم ماهانه اجاره ‌ بها تنها ۱.۸ درصد بوده، همچنین تورم نقطه به نقطه نیز ۳۸.۹ درصد اعلام شده است، به این معنا که در فروردین ‌ امسال، مردم تنها ۳۸.۹ درصد بیشتر از فروردین سال ۱۴۰۱ اجاره پرداخت کرده ‌ اند. این در حالی است که واقعیت بازار اجاره در تناقض آشکار با این اعداد و ارقام است. همچنین، مرکز آمار تورم سالانه اجاره ‌ بها را ۳۳.۷ درصد اعلام کرده است. در حالی که امسال پایه حقوق کارگران بسیار کم اعلام شده است؛ گفته می ‌ شود به ‌ طورمعمول، خانوارها باید یک ‌ سوم از درآمد ماهانه خود را برای هزینه ‌ های مربوط به مسکن پرداخت کنند که باتوجه به دستمزد امسال کارگران، اوضاع معیشتی در خطر جدی ‌ تری قرار گرفته است.اگرچه کارشناسان اقتصادی اعداد و ارقام اعلامی را اسمی عنوان می ‌ کنند و بر این باور هستند که این اعداد بسیار کمتر از واقعیت ‌ ها است، اما همین اعداد نیز حاکی از گرفتار شدن مردم در تله بحران مسکن است. در صورتی که وزارت راه و شهرسازی به ‌ عنوان متولی بخش مسکن، سکوت کرده و در مشارکت با مجلس، همان طرح ‌ های تکراری و ناکارآمد گذشته از قبیل تعیین سقف برای اجاره ‌ بها، مالیات ‌ ستانی از خانه ‌ های خالی و مواردی از این دست را تجویز می ‌ کند.

امکان کاهش تورم مسکن وجود دارد

سیدبهلول حسینی، نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی در رابطه با دلایل رشد تورم بخش مسکن به صمت توضیح داد: جواب این سوال که آیا کشور ما ظرفیت کاهش تورم بخش مسکن را دارد یا خیر، مثبت است؛ چرا که اگر برنامه ‌ ریزی و سیاست ‌ گذاری ‌ های درست و موثر برای ساماندهی بازار مسکن صورت بگیرد، نه ‌ تنها تورم بخش مسکن در راستای برنامه توسعه هفتم اقتصادی به زیر ۹ درصد می ‌ رسد؛ بلکه می ‌ توانیم در مدت ‌ زمان کمتر این رقم را کاهشی ‌ تر و حتی تورم منفی را بازار مسکن در برای سالیان سال حفظ کنیم.اما آن چیزی که در حال ‌ حاضر در حال اتفاق افتادن است، نشان نمی ‌ دهد که مسیر روشنی برای بازار ملک مهیا باشد، چرا که در قالب سیاست ‌ گذاری ‌ های این چندساله، بارها شاهد این بودیم که طرح ‌ ها و برنامه ‌ ریزی ‌ های دولتمردان تحقق پیدا نکرده و رنگ اجرایی به خود نگرفته است، از این ‌ رو همان ‌ طور که در ابتدای صحبت ‌ ها گفته شد، باید نوعی تغییر سازنده در نحوه تغییر سیاست ‌ گذاری ‌ ها انجام گیرد تا مشکلاتی که مردم در بخش مسکن دارند، حل ‌ وفصل شود.

سیاست های دولت کارساز نیست

حسینی بیان کرد: مشکلات اقتصادی، زمینه ‌ ساز تورم بالایی در کشور شده و همه بخش ‌ ها را درگیر کرده است و دولت سیزدهم سیاست ‌ های مختلفی برای تعادل در عرضه و تقاضای بازار مسکن در پیش ‌ گرفته؛ اما نباید تنها تولید مسکن را گره ‌ گشای مشکلات این بازار دانست، بلکه نیاز است با برنامه ‌ ریزی هدفمند و توجه به زیرساخت ‌ های موجود، گره کور بازار مسکن را باز کرد، وگرنه حل یک مشکل نمی ‌ تواند کمکی به التهاب بازار ملک کند و گرهی از مشکلات بردارد.در حال ‌ حاضر که سکان ‌ وزارت راه و شهرسازی در دستان وزیر جوان و باانگیزه ‌ ای است، می ‌ توانیم امیدوار باشیم که با اراده مردم و سایر نهادهای ذی ‌ ربط، مشکل مسکن در جامعه به ‌ سرعت حل شود و امیدها برای خانه ‌ دار شدن اقشار کم ‌ درآمد افزایش یابد.

وی در رابطه با تاخیر انتشار آمار تورم اقتصادی و مسکن به صمت توضیح داد: زمانی که مرکز آمار و بانک مرکزی در انتشار آمارهای مختلف تاخیر می ‌ کنند، راه را برای دلالان و سوداگران باز می ‌ گذارند تا چراغ ‌ خاموش اقدام به افزایش قیمت ‌ ها کنند. آمارهای اعلامی هرچند که دقیق نباشند، اما می ‌ توانند به ‌ عنوان یک اهرم تعیین ‌ کننده، باعث کنترل قیمت ‌ ها شوند و تا حدودی بازار را تعدیل کنند.

کلید حل مشکل مسکن

حسینی در ادامه افزود: زمانی که با یک چالش بزرگ در کشور روبه ‌ رو می ‌ شویم، باید برای حل آن تمام توان خود را بگذاریم و از همه جنبه ‌ های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی برای برنامه ‌ ریزی استفاده کنیم. به این صورت که اقدامات در مسیری قرار گیرد که مسکن از بازار سرمایه ‌ ای به ‌ سمت بازار مصرفی حرکت کند و دولت با در اختیار گذاشتن زمین رایگان و ارزان ‌ نرخ به انبوه ‌ سازان و سازندگان باعث شود تا هزینه ‌ های ساخت کاهش باید و ملک ارزان شود. همچنین، اخذ مالیات ‌ های گوناگون از املاک، هدفمند ترسیم شود و نهادهای نظارتی بر تمام این فعالیت ‌ ها کنترل داشته باشند.

حسینی در پایان گفت: مشکلات بازار مسکن باید با همکاری تمام نهادهای ذی ‌ ربط پیگیری شود تا این حوزه با سرعت بیشتری در مسیر توسعه قرار بگیرد. در این صورت، عرضه و تقاضا در این بازار پرطرفدار به ‌ تعادل می ‌ رسد. تنها تلاش ‌ های دولت در صورتی می ‌ توانند به بهبود بازار مسکن بینجامند که از تمام ظرفیت ‌ ها و زیرساخت ‌ های کشور باتوجه به برنامه ‌ ریزی دقیق استفاده شود.

بازار مسکن در سراشیبی سقوط

علی فرامرزی، کارشناس بازار مسکن به صمت گفت: موضوع اصلی که باید به آن توجه شود، حل موانع اقتصادی است. اگر این اتفاق رخ دهد، بازار مسکن نیز در سمت ‌ وسوی درستی قرار می ‌ گیرد. اینکه هیچ سیاست مناسبی برای نجات بازار مسکن در پیش گرفته نشود و دائم از کاهش تورم سخن به میان آورده شود، چاره کار نیست و همه ‌ چیز را بدتر می ‌ کند؛ بنابراین زمانی که حرف و عمل با هم تناسب نداشته باشد؛ وضعیت بازار مسکن در سراشیبی سقوط قرار می ‌ گیرد و شرایط خریدوفروش و رهن و اجاره برای شهروندان دشوارتر از قبل می ‌ شود.

وی در ادامه توضیح داد: در شرایطی که ۶ برنامه توسعه گذشته به ‌ طورکامل محقق نشده، چه انتظاری می ‌ شود از اجرایی شدن برنامه توسعه هفتم داشت؟ کاهش تورم موجود اگر می ‌ خواهد به زیر ۱۰ درصد برسد، باید همسو با برنامه ‌ ریزی ‌ های کاملا دقیق و موثر باشد تا رنگ واقعیت بگیرد وگرنه در حرف و روی کاغذ، رساندن تورم حتی به زیر صفر هم کار راحتی است و هزینه ‌ ای ندارد.

رویکردهای مختلفی برای بهبود اوضاع بازار مسکن مطرح ‌ شده که در عمل تاکنون نتیجه ‌ ای نداشته است. اینکه چند سال یک ‌ بار طرح یا برنامه ‌ های مختلفی برای توسعه بخش ‌ های مختلف مطرح شود و در نهایت به ‌ جایی نرسد، جز تاثیر معکوس و نابسامانی شرایط اقتصادی، نتیجه دیگری ندارد.

مسکن بازار مطمئن برای سرمایه گذاری

فرامرزی تاکید کرد: ملک در کشور ما به ‌ علت رونق نداشتن تولید و مشکلاتی که در صنعت و تجارت خارجی وجود دارد، از کالای مصرفی به کالای سرمایه ‌ ای تبدیل ‌ شده است و به ‌ عنوان مطمئن ‌ ترین کالا برای سرمایه ‌ گذاری در بین مردم شناخته می ‌ شود. بعد از رشد افسارگسیخته مسکن در چند سال گذشته و رویا شدن خرید مسکن برای خانه ‌ اولی ‌ ها و در کنار آن، بی ‌ اثر بودن وام خرید ملک، عمده هزینه مسکن صرف زمین می ‌ شود. سیاست ‌ گذار باید به فکر راه ‌ حل جدید برای خانه ‌ دار کردن مردم باشد که در این زمینه، اهدای زمین رایگان به مردم و کارآمدتر کردن صندوق مسکن ادارات و شرکت ‌ ها می ‌ تواند بسیار موثر باشد.برنامه هفتم توسعه قرار است بخش زیادی از تمرکز خود را روی بازسازی و مقاوم ‌ سازی بافت فرسوده قرار دهد. از آنجایی که این بافت به یک تهدید بزرگ برای جان و مال شهروندان تبدیل شده است، باید هرچه سریع ‌ تر اقدامات مقتضی درباره آن انجام بگیرد. از سوی دیگر، دولت منابع مالی کافی برای ورود به نوسازی را در اختیار ندارد و به ‌ همین ‌ دلیل، تلاش می ‌ کند که با تسهیل امور، مردم و سازندگان را برای ورود به این حیطه ترغیب کند.

این کارشناس در پایان گفت: شاخص ‌ های کلان اقتصاد وضعیت هشدارآمیز به خود گرفته و بازار مصالح ساختمانی و خدمات ساختمان آشفته است. با این شرایط صحبت از کاهش نرخ تورم بخش مسکن؛ غیرواقعی است. مگر اینکه گشایش واقعی در اقتصاد ایجاد شود و رشد قابل ‌ ملاحظه سرمایه ‌ گذاری در ایران اتفاق بیفتد که البته درصد این احتمال بسیار کم است.

سخن پایانی

مطابق با برنامه ‌ های قبل، در برنامه هفتم توسعه نیز به ‌ طوراختصاصی فصلی برای مسکن در نظر گرفته شده است؛ اما باتوجه به اینکه این بخش مولد اکنون در رکود و وضعیت بحرانی به سر می ‌ برد و تورم شدیدی را تجربه می ‌ کند، باید دید دولت چه تدارکی برای حل مشکلات این حوزه در سال ‌ های آینده ترتیب داده است؟ تدوین این برنامه در حالی است که نوسان انتظارات تورمی طی چندساله اخیر مهم ‌ ترین موتور رشد نرخ مسکن بوده و با رشد انتظارات تورمی، نرخ مسکن نیز افزایش ‌ یافته و با کاهش انتظارات تورمی، نرخ ملک نیز آرام ‌ گرفته است. در واقع اتفاقی که در بازار مسکن رخ ‌ داده، یک اتفاق نادر است. در حال ‌ حاضر مردم به خرید مسکن فکر نمی ‌ کنند، چرا که این بازار با مشکلات زیادی روبه ‌ رو است. وقتی بازار ثبات ندارد، هرکسی نرخ خود را می ‌ گوید. این واقعیت را باید در نظر گرفت که عرضه و تقاضا از یک ‌ سو و نرخ ارز از سوی دیگر، بر این بازار تاثیر خواهد گذاشت.نکته قابل ‌ توجه اینکه در ۲ سال اخیر، بازار مسکن درگیر رشد تورمی بوده و باوجود کاهش تعداد معاملات، رشد نرخ را تجربه کرده است؛ یعنی این بازار در اثر عاملی غیر از رابطه عرضه و تقاضا رشد یافته که این عامل می ‌ تواند باعث افزایش مداوم نرخ نهاده ‌ های ساختمانی و سفته ‌ بازی در نرخ زمین باشد. حال باید دید مسئولان چه برنامه ‌ ای برای کاهش نرخ کنونی مسکن به آن چیزی که در برنامه توسعه هفتم درنظر گرفته شده، دارند!باید مدیران توانمند اجرایی با نظارت و پیگیری ‌ های مستمر، به تولید مسکن در کشور سرعت ببخشند تا شاهد اعتمادسازی عمومی نسبت به بازار مسکن در جامعه باشیم. همچنین، با ایجاد سیاست ‌ های پولی و مالی مناسب، اقشار مختلف جامعه را برای خرید مسکن توانمند کنند. مشکلات بخش مسکن باعث ایجاد رکود در بازار می ‌ شود و با این اتفاق، انباشت تقاضا صورت می ‌ گیرد که تعادل بازار را بر هم می ‌ زند. در نتیجه، توان خرید مردم از بین می ‌ رود و بازار اجاره نیز که متاثر از نرخ مسکن است، ملتهب و باعث نارضایتی ‌ های عمومی می ‌ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

بخش‌های ستاره دار الزامی است
*
*

آخرین اخبار

پربازدیدترین