-
نویسنده<!-- -->:<!-- --> <!-- -->امیرعباس آذرم‌وندعضو تیم کارگری شورای‌عالی کار در گفت‌وگو با صمت :

برنامه هفتم ضدکارگری است

یکی از اعضای تیم کارگری شورای‌عالی کار، با انتقاد از لایحه برنامه هفتم توسعه می‌گوید: «با مواد ۱۵ و ۱۶ لایحه برنامه هفتم توسعه زندگی یک کارگر و معیشت خانواده‌اش را، بدون هیچ سنگر و قدرتی در مقابل سرمایه‌دار رها کرده‌اند. در صورت تصویب بندهای یادشده کارفرما سنوات بیمه کارگران جوان را هم نصف رد خواهد کرد که هیچ منطقی نمی‌توان برای آن متصور شد و هیچ واژه‌ای جز تشدید استثمار را دست‌کم من نمی‌توانم درباره آن به کار ببرم.»

برنامه هفتم ضدکارگری است

علی خدایی در گفت ‌ وگو با صمت با اشاره به توجیهی که دولتمردان و اقتصاددانان دست ‌ راستی در دفاع از «استاد-شاگردی» مطرح می ‌ کنند، تاکید کرد: «تقصیر مردم نیست که نظام آموزشی کشور ضعف دارد. هر کسی که در این سیستم تحصیل کرده با امید مهارت ‌ آموزی وارد شده و حالا به ‌ جای ایجاد تحول در نظام آموزشی، می ‌ گویند افراد علاوه بر ۱۲ سال تحصیلات عمومی، چند سال آموزش عالی و برای پسران ۲ سال سربازی، ۳ سال دیگر از عمر خویش را صرف مهارت ‌ آموزی کنند که تنها ۳ سال آن جزو سابقه کار فرد محسوب می ‌ شود. پس از آن هم خبری از استخدام نخواهد بود و اگر کارفرما سودجو و طماع باشد، آن فرد یک ماه مانده به تکمیل ۳ سال «شاگردی» خود، بیکار می ‌ شود و باید تجدید ‌ دوره کند.»متن کامل گفت ‌ وگوی صمت با این عضو شورای عالی کار را در ادامه می ‌ خوانید.

لایحه برنامه هفتم توسعه در حالی به تصویب دولت رسیده که اعتراضات زیادی به آن وجود دارد. شما از زاویه عضو تیم کارگری شورای عالی کار چه نگاهی به برنامه هفتم توسعه دارید؟

ما هم در کنار عموم طبقه کارگر، بازنشستگان و دیگر مزدبگیران، معترض جدی این برنامه هستیم. از نظر من دو مسئله مورداعتراض در بحث کارگری، در این لایحه وجود دارد که باید تمام تلاش خود را برای تغییر آن بکنیم. دو حوزه ‌ ای که در این لایحه به ‌ شدت دچار تغییرات ماهوی شده ‌ اند، حوزه روابط کار و تامین اجتماعی هستند که در ۴ ماده به آن اشاره شده و مورداعتراض طبقه کارگر ایران هم قرار دارد.

درباره حوزه روابط کار، کدام جهت گیری ها مطرح شده و انتقاد شما به آنها چیست؟

در لایحه فعلی، مواد ۱۵ و ۱۶ ، بندهایی هستند که بیشترین کسر حقوق کارگر و اعطای آن به کارفرما از این ناحیه است. از جمله اینکه کارفرما می ‌ تواند نیروی کار تازه را تحت عنوان «شاگرد» و ذیل طرحی که قبلا هم با عنوان «استاد-شاگردی» مطرح شد اما مورداعتراض قرار گرفت و کنار گذاشته شد، استخدام کند. این بندها به کارفرما این اجازه را می ‌ دهد که افرادی را که سابقه آن کار مشخص را ندارند، به مدت ۳ سال به کار وا دارد و در این مدت نیمی از حداقل دستمزد و سنوات بیمه را به «شاگرد» ‌ بپردازد. این بند چنان باز است که کارفرما برای سودجویی خود می ‌ تواند از روش ‌ های مختلف آن را دور بزند. براساس لایحه دولت کارفرما و سرمایه ‌ دار می ‌ توانند پس از ۲ سال و ۱۱ ماه استثمار یک جوان، او را بدون هیچ توضیح و به ‌ طور یکطرفه اخراج کنند و جوان دیگری را برای استثمار سه ‌ ساله ‌ ای دیگر به ‌ کار بگیرند. آقایان با مواد ۱۵ و ۱۶ لایحه برنامه هفتم توسعه زندگی یک کارگر و معیشت خانواده ‌ اش را، بدون هیچ سنگر و قدرتی در مقابل سرمایه ‌ دار رها کرده ‌ اند. در صورت تصویب بندهای یادشده کارفرما سنوات بیمه کارگران جوان را هم نصف رد خواهد کرد که هیچ منطقی نمی ‌ توان برای آن متصور شد و هیچ واژه ‌ ای جز تشدید استثمار را دست ‌ کم من نمی ‌ توانم درباره آن به کار ببرم.

مدافعان این جهت گیری معتقدند چون نیروی کار جوان، مهارت موردنیاز در صنایع و خدمات کشور را ندارد، لازم است این دوره را بگذراند. می توان تشدید استثمار را با این توجیه پذیرفت؟

این دیگر عذر بدتر از گناه است. اگر جوانان کشور در یک نظام عمومی با برنامه ‌ ریزی دولت امکان دست یافتن به مهارت لازم را ندارند، سزاوار نیست اجازه بهره ‌ کشی به کارفرمایان ‌ شان داده شود. میزان بودجه ‌ ای که به آموزش عمومی و عالی کشور اختصاص داده می ‌ شود را باید به ‌ شکلی هدفمند بپردازند و به اصلاح نظام آموزشی دست بزنند. تقصیر مردم نیست که نظام آموزشی کشور ضعف دارد. هر کسی که در این سیستم تحصیل کرده با امید مهارت ‌ آموزی وارد شده و حالا به ‌ جای ایجاد تحول در نظام آموزشی، می ‌ گویند افراد علاوه بر ۱۲ سال تحصیلات عمومی، چند سال آموزش عالی و برای پسران ۲ سال سربازی، ۳ سال دیگر از عمر خویش را صرف مهارت ‌ آموزی کنند که تنها 3 سال آن جزو سابقه کار فرد محسوب می ‌ شود. پس از آن هم خبری از استخدام نخواهد بود و اگر کارفرما سودجو و طماع باشد، آن فرد یک ماه مانده به تکمیل ۳ سال «شاگردی» خود، بیکار می ‌ شود و باید تجدیددوره کند.

واقعیت این است که افراد از برنامه ‌ های میان ‌ مدت که با عنوان برنامه توسعه تدوین می ‌ شوند، انتظار حرکت به ‌ سوی توسعه را دارند، نه تخریب بیشتر و گسترده ‌ تر همه حقوق طبقه کارگر که در سال ‌ های گذشته به اندازه کافی تضعیف شده است. برنامه توسعه باید راهگشای توسعه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور باشد، نه مجوزی برای استثمار دوچندان و عریان.

در ماده ۱۶ لایحه فعلی اجازه داده شده افراد نیازمند و حتی تحت پوشش سازمان هایی چون بهزیستی، شاغل شده و کارفرما حقوقی چند برابر زیر خط فقر به او بپردازد. چرخ تولید کشور با اشتغال اجباری و ارزان این بخش های نیازمند به کار خواهد افتد؟

اگر قرار بود با افزایش استثمار و بهره ‌ کشی، چرخ ‌ های اقتصاد به حرکت در آید، در همین چند سال اخیر این نتیجه مشاهده می ‌ شد. چنین چیزی نیست و این حرف ‌ ها را برای توجیه اقدامات ضدکارگری خود می ‌ زنند. ماده ۱۶ این لایحه ، این مجوز را به کارفرما می ‌ دهد که افراد معلول، زندانیان و زنان سرپرست خانوار را به اشتغال گرفته و در مقابل حقوقی ناچیز به آنها بپردازد. این مسئله جای سوال دارد که چطور برای جوانان و فارغ ‌ التحصیلان دانشگاهی، توان کافی برای ایجاد اشتغال نداریم، اما می ‌ خواهیم نیازمندترین اقشاری را که در همه جهان موردحمایت ‌ های خاص هستند، شاغل کنیم. این مسئله مصداق بارز شیپور را از سر گشاد آن زدن است. حمایت نکردن از نیازمندان به ‌ تنهایی اقدامی است که قلب هر انسان عادلی را به درد می ‌ آورد؛ چه برسد به بکارگیری آنها با دستمزدی کمتر از هر استانداردی. از نظر من این ماده به نظام اقتصادی و تولیدی کشور، اجازه راه انداختن «برده ‌ داری» جدید را می ‌ دهد. این دیگر صرفا ضدکارگری نیست و از آنجایی که با همه اصول انسانی تضاد دارد، اقدامی غیرانسانی است که باید هرچه زودتر آن را کنار بگذارند.

قبلا هم در این باره شنیده بودیم و حتی یک موسسه، از نیروی کار زندانیان با حداقل مزد، استفاده کرده و آن را در این سال ها ترویج هم کرده اند. فکر می کنید این بینش وارد نگاه سیاست گذاران کشور شده است؟

شواهد و قرائن همین را نشان می ‌ دهد. گفته می ‌ شود بند ۱۶ لایحه برنامه هفتم، خواسته یک موسسه است که خود را موسسه «خیریه اشتغال» نام ‌ گذاری کرده و از کار تقریبا رایگان زندانیان بهره را برده است. در هر حال این موسسه چنین نظراتی را ترویج می ‌ کرده و می ‌ کند، اما من فکر نمی ‌ کردم در نظام تصمیم ‌ گیری هم این دیدگاه پذیرفته شود.

انتظار شما از دولت در زمان تدوین لایحه چه بود؟

نه من، که تقریبا همه فعالان کارگری انتظار داشتند دولت نظر چند فعال کارگری را هم در تنظیم برنامه هفتم، برنامه ‌ ای که جهت ‌ گیری ضدکارگری عیانی دارد، جویا می ‌ شد؛ شاید ما می ‌ توانستیم آنها را برای درج نکردن این موارد در برنامه قانع کنیم.

در ماده ۶۶ و ۶۷ هم بنا را بر افزایش سن بازنشستگی گذاشته و مسائل مربوط به تامین اجتماعی را مطرح کرده اند. در این بخش انتقاد اصلی چیست؟

واقعیت این است که در این مواد، تمام بحث و تلاش همانی است که خودتان هم گفتید؛ یعنی افزایش سن بازنشستگی. دولت دچار مشکلات فراوانی در زمینه صندوق ‌ های بازنشستگی است که می ‌ خواهد با این اقدام آن مشکلات بزرگ را مرتفع کند؛ حال آنکه حتی اگر این اقدام هم صورت بگیرد، بحران حل نمی ‌ شود و فقط چند سال وقوع آن به تاخیر خواهد افتاد. مشکلی مانند مشکل صندوق ‌ های بازنشستگی، چنان بزرگ هستند که بدون یک برنامه ‌ ریزی همه ‌ جانبه، هیچ چشم ‌ اندازی برای رفع آن وجود ندارد. من فکر می ‌ کردم در برنامه هفتم، به چگونگی حل این مشکل به ‌ شکل همه ‌ جانبه و فرابخشی خواهند پرداخت که در عمل با فرمول ‌ های تکراری می ‌ خواهند مسکنی برای مشکلات فعلی پیدا کنند. جالب اینکه گاهی نیز برخی در مقابل اعتراضات، فرانسه را مثال می ‌ زنند که در حال طی کردن همین روند است و البته چند سالی است که دولت آنجا مجبور شده با اعتراضات مستمر جلیقه ‌ زردها کنار بیاید.

جدا از اینکه در فرانسه اعتراض حق عمومی محسوب می شود، چه تفاوتی میان ایران و فرانسه می بینید که چنین مشابه سازی را بی معنا می دانید؟

مهم ‌ ترین تفاوت میان ایران و فرانسه در زمینه حقوق کارگران، حق داشتن تشکل و اعتصاب نیروی کار، بالا بودن حداقل دستمزد آنجا نسبت به ایران که تنها کفاف خوراکی ‌ ها را می ‌ دهد و صدها مسئله دیگر است. ما در چه موضوعی به این کشور توسعه ‌ یافته شبیه هستیم که در ماجرای افزایش سن بازنشستگی باشیم؟ در فرانسه چندین اتحادیه کارگری وجود دارد که هر کدام ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون عضو دارند و هرگاه با هم توافق می ‌ کنند، اعتصابات را سازمان می ‌ دهند. کارگران ایران هیچ ‌ کدام از این حقوق را ندارند، اما باید با «تنبیهاتی» مشابه فرانسه مواجه شوند.

افزایش سن بازنشستگی برای مشاغل سخت و زیان آور نیز مطرح شده است. واقعا در مشاغلی چون کار کردن مقابل کوره ذوب یا معدن، افراد آسیب های جدی نمی بینند و نباید زودتر بازنشسته شوند؟

معلوم است افراد شاغل در مشاغل سخت، آسیب ‌ های زیادی به جسم ‌ شان وارد می ‌ شود و فلسفه بازنشستگی زودهنگام آنها، واقعی بودن قربانی ‌ شدن جسم ‌ شان برای تولید است. حالا نمی ‌ دانم برمبنای کدام توجیه علمی و منطقی تلاش می ‌ کنند برای بازنشستگی این بخش از نیروی کار، کفه سنی بگذارند. در لایحه آمده کارگران این مشاغل به ‌ شرط اینکه مردان بالای ۵۰ سال یا زنان بیش از ۴۵ سال باشند، می ‌ توانند بازنشسته شوند. وقتی یک نفر ۲۰ سال در یک معدن کار کرده، چرا نباید بازنشسته شود؛ بهانه کردن سن، آدرس غلط دادن است. موارد متعددی وجود دارد که جای ‌ شان در برنامه نیست و پرداختن به آنها نیز از شمول وظایف سازمان برنامه خارج است. متاسفانه در لایحه برنامه هفتم به موارد فراوانی بر می ‌ خوریم که سازمان برنامه وظیفه ورود به آنها را نداشته، مانند همین بحث ‌ های مرتبط با حوزه کار و تامین اجتماعی که شورای ‌ عالی کار متولی آنها است.

تبعات این لایحه را چه می دانید؟

امروز در شرایطی قرار داریم که دستمزد تعیین ‌ شده تنها هزینه ‌ های خوراکی یک خانواده را پوشش می ‌ دهد و با تصویب برنامه هفتم، معضلات کارگران تعمیق خواهد یافت. چنانچه هدف دولت این بوده که با مطرح کردن بحث برنامه هفتم، توجهات را از مسئله ترمیم دستمزد سال جاری منحرف کند هم اقدامی اشتباه کرده، زیرا این برنامه ‌ ها حتی اگر به تصویب هم نرسند، جز افزایش شکاف بین مردم و مسئولان، هیچ نتیجه ‌ ای نخواهند داشت.

برخی می گویند اقتصاد ایران به سمت نولیبرالیسم حرکت کرده است. امسال چه رخ داده که در تمام تصمیم گیری های سه ماهه اخیر، کارگران با تنگ نظری بیشتر تصمیم گیران مواجه شده اند؟

من به ‌ عنوان کسی که سال ‌ هاست در حوزه کار فعال هستم، هیچ سوگیری مکتبی و فکری خاصی در تصمیم ‌ گیری ‌ ها نمی ‌ بینم. به ‌ واقع حتی این تصمیمات را نولیبرالی هم نمی ‌ دانم، زیرا در نگاه نولیبرال ‌ ها هم باید مزد به ‌ نحوی پرداخته شود که نیازهای اولیه نیروی کار را تامین کند تا زمینه بازتولید آن در روزها و ماه ‌ های بعدی فراهم باشد. در کشور ما جهت ‌ گیری ‌ ها به سمتی است که گویا تنها چیزی که اهمیت ندارد، زندگی یک خانواده مزدبگیر است. در میان اظهارات مسئولان هم گاه می ‌ بینیم حرف ‌ هایی می ‌ زنند که از هر لیبرالی، لیبرالی ‌ تر است و گاه چیزهایی می ‌ گویند که از هر ضدلیبرالی، ضدلیبرالی ‌ تر است.

واگذاری گسترده تر مناسبات کار و سرمایه یک سوگیری نولیبرالی نیست؟

من این ‌ طور فکر نمی ‌ کنم، چون سردرگمی و آشفتگی بیشتر به چشم می ‌ آید.

شاید به نتیجه رسیدن بر سر کلمه نولیبرال دشوار باشد. این طور سوالم را می پرسم؛ جهت گیری های چند دهه اخیر (مانند ارزان سازی مستمر نیروی کار، از بین بردن امنیت شغلی و اصرار بر خصوصی سازی باوجود شکست آن) که نیروی کار را مانند یارانه ای در خدمت کارفرمایان قرار می دهد (مانند انرژی ارزان یا تسهیلات ارزان بانکی) را حرکت به سمت نگرش های کاپیتالیستی (سرمایه داری)، ضدکارگری و به این اعتبار، دست راستی نمی دانید؟

در اینکه نمی ‌ توان لحظه ‌ ای تردید کرد و تمام وقایع صحت آن را نشان می ‌ دهند. حاکمیت نگرش سرمایه ‌ داری در کشور ما، به ‌ وضوح قابل ‌ مشاهده است و کسی که آن را کتمان می ‌ کند، به ‌ عمد می ‌ خواهد حقیقت را نفی کند. گاه دیده ‌ ایم که مسئولی نسبت به بالا بودن میزان یارانه انرژی معترض و خواهان اصلاح آن شود، اما هیچ ‌ گاه در کشور نشنیده ‌ ایم که یک مقام مسئول از این -به ‌ قول شما، رانت نیروی کار ارزان- انتقادی کند و همه در این مسیر پیش رفتند. به ‌ هر حال من فکر نمی ‌ کنم بینش حاکم در نظام اقتصادی ایران، نولیبرالیسم خالص باشد.

اینکه دولت سیزدهم در سال اول فعالیت خود با افزایش ۵۸ درصدی دستمزد موافقت می کند و در سال دوم، با بهانه کاهش تورم، اجازه افزایش مزد متناسب با تورم را نمی دهد، محصول چه تغییراتی در استراتژی قوه مجریه است؟

این تغییر محسوس است، اما من آن را تغییر استراتژی نمی ‌ دانم. در جلسات تعیین مزد ۱۴۰۱ ، وزیر کار وقت نگاهی متفاوت داشت. هنگامی ‌ که ما استدلال خود را به او گفتیم که با افزایش مزد، قدرت خرید مردم بالا می ‌ رود و رونق به بازارها برمی ‌ گردد، او موافق افزایش مزد شد. آن زمان هم مسئله تنها شخص عبدالملکی نبود و تیم وزارت کار چنین نگرشی داشت. همچنین در آن جلسات وزارت اقتصاد نماینده نداشت که کار را راحت می ‌ کرد. در جلسات تعیین مزد امسال وزارت اقتصاد سه نماینده داشت که حاضر نبودند لحظه ‌ ای به توجیه ما برای افزایش دستمزد توجه کنند. به همین دلیل من فکر می ‌ کنم نگاه حاکم نولیبرالی نیست، چون ما یک نگاه منسجم را مشاهده نمی ‌ کنیم و تغییر یک فرد، ولو وزیر، می ‌ تواند نگرش کلی به یک مسئله را تغییر دهد.

چه چیزی سبب می شود در یک سیستم دو نگاه متفاوت کار کنند؟

مرزبندی سیستم ممکن است با نگاه اقتصادی نباشد که به ‌ نظر من هم نیست. ضمن اینکه در آن دوره، ‌ وزیر وقت هم از سر کارگردوستی به افزایش دستمزد رضایت نداد؛ مسئله این بود که او این اقدام را به سود اقتصاد می ‌ دانست و وزیر فعلی این ‌ طور تصور نمی ‌ کند. پس مسئله کارگر و معیشت او برای هیچ ‌ کدام مطرح نبوده است. این نکته نشان می ‌ دهد رویکرد غالب در کشور، گسترش سرمایه ‌ داری به همه ساحت ‌ های زندگی مردم است.

در حال حاضر اعضای کارگری شورای عالی کار اقدامی برای اعتراض به برنامه هفتم انجام داده اند؟

ما در کشور تشکل ‌ ها و فعالان کارگری فراوانی داریم که از آنها می ‌ خواهم، برای این مسئله حیاتی، منسجم و متحد وارد میدان شویم و حذف این مواد ضدکارگری را مطالبه کنیم. شورای ‌ عالی کار به اندازه توانش اقداماتی را انجام خواهد داد و در روزهای گذشته نیز در مکاتبه ‌ ای که با وزیر کار داشتیم، برای بررسی لایحه برنامه، درخواست جلسه کردیم. به بیان اعتراضات خود ادامه می ‌ دهیم و امیدواریم با اتحاد بیشتر بتوانیم از تضییع حقوق اکثریت جامعه که مزدبگیران و خانواده ‌ های آنها هستند، جلوگیری کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

بخش‌های ستاره دار الزامی است
*
*

آخرین اخبار

پربازدیدترین