-
لزوم پیشگیری از تکرار آلودگی نشت نفت در ساحل گناوه

نشت نفت معادلات‌ را بهم ریخت

آلودگی نفتی

نشت نفت معادلات‌ را بهم ریخت

ساحل گناوه از زیباترین سواحل کشور است که به عنوان محلی برای تفریح نه‌تنها مردم ساحل‌نشین بلکه مردمی از نقاط مختلف کشور شناخته می‌شود. هر ساله تعداد زیادی از مسافران و گردشگران به شهر گناوه سفر می‌کنند و به ویژه در نیمه دوم سال و به‌ویژه در روزهای تعطیل شهر گناوه میزبان مردمی از نقاط مختلف کشور است و ساحل گناوه در کنار بازار این شهر از مهم‌ترین جاذبه‌ها محسوب می‌شود. به دلیل عبور لوله‌های نفتی از این بندر، آلودگی‌های نفتی همواره یکی از مشکلاتی است که بارها در منطقه رخ داده آخرین مورد آن مربوط به حدود ۳۰ روز گذشته است. این آلودگی به گفته مسئولان ناشی از نشت نفت از خط لوله انتقال نفت به جزیره خارک است که باوجود همه تلاش‌های انجام گرفته آلودگی‌هایی را در ساحل و دریا ایجاد کرد و باعث نگرانی‌هایی برای مردم و فعالان اقتصادی از جمله پرورش دهندگان آبزیان و صیادان شد. هرچند نشت نفت در ساحل گناوه پایان یافته و محل نشتی مسدود شده است اما باید اقدامات لازم برای پیشگیری از بروز چنین حوادثی در دستور کار قرار گیرد.

پایان آلودگی نفتی در ساحل گناوه

مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران در گفت‌وگو با مهر اظهارکرد: در پی بروز حادثه نشست نفت از یکی از خطوط لوله زیر دریا حدفاصل گناوه به خارک که در اوایل شهریور رخ داد بلافاصله با حضور تجهیزات و شناورهای مجهز به سیستم‌های رفع آلودگی از مجموع شرکت پایانه‌های نفتی ایران و شرکت نفت فلات قاره و همچنین شناورهای سازمان بنادر و دریانوردی استان بوشهر عملیات مقابله با گسترش و مهار نشتی نفت آغاز شد.

عباس غریبی با بیان اینکه این کار ۲ بخش بسیار مهم، یکی حساسیت کار و سختی کار را به همراه داشت، گفت: حساسیت کار از این جهت مهم بود که ما با نشتی از خط لوله‌ای مواجه بودیم که درون این خط لوله ۷۰ هزار بشکه نفت محبوس بود و هر گونه اشتباه و حادثه باعث افزایش نشت نفت و آلودگی شدیدتر در دریا می‌شد و این حساسیت باعث شد تا ما با دقت نظر بیشتری کار را شروع کنیم.

وی ادامه داد: مورد بعدی سختی کار بود که حادثه و نشتی در عمق ۷ متری زیر دریا قرار داشت و خط لوله در عمق ۴ متری و زیر گل و لای و بستر دریا قرار گرفته بود و باید عملیات حفاری را شروع می‌کردیم تا به موقعیت نشتی دسترسی پیدا کنیم.

غریبی گفت: پس از رسیدن به محل نشتی و خط لوله با توجه به اینکه پوشش سختی و بتنی روی لوله قرار گرفته بود باید این پوشش برداشته می‌شد تا به موقعیت نشتی دسترسی پیدا کنیم که این کار با توانمندی شرکت‌های داخلی و با کمک مجموعه پرسنل شرکت پایانه‌های نفتی و همکاری شرکت فلات قاره و پیمانکار بومی از منطقه استان بوشهر انجام که شناور در موقعیت خود مستقر و کار با همه سختی با دقت آغاز شد.

تلاش برای جلوگیری از تکرار آلودگی

وی بیان کرد: همه تجهیزات استفاده شده در این عملیات ساخت داخل کشور و نیروها و شرکت‌های داخلی نیز و این کار صد در صد از توانمندی شرکت‌های داخلی استفاده شد و درس آموزی و تجربه بسیار خوبی بود.

وی گفت: برای نخستین‌بار که این‌گونه عملیات تعمیراتی در این ابعاد ساحلی داشتیم و تا حد امکان تلاش شد تا از گسترش نفت به محیط اطراف جلوگیری شود.

مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران گفت: خوشبختانه در ساعت ۳ بامداد پنجشنبه ۶ مهر ماه با دستیابی به محل نشتی بلافاصله محل نشتی مسدود شد و کار کلمبس‌گذاری و ایزوله کردن این نقطه در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران گفت: برنامه‌هایی در آینده خواهیم داشت تا از بروز این‌گونه حوادث ممانعت شود.

وی افزود: مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران روزانه پیگیر موضوع بودند و همه سازمان‌ها و امکانات نفت را بسیج و در اختیار ما قرار دادند تا کار به نحو شایسته انجام شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر پیش از این گفته بود: از ابتدای شناسایی آلودگی در تمام روزهایی که امکان تردد دریایی وجود داشته، نسبت به انجام عملیات مقابله با آلودگی نفتی اقدام شد.

محمد شکیبی‌نسب اضافه کرد: شناورهای خلیج‌فارس ۳، هادی ۵، پایش ۲، پایش ۱، آزادی ۳، آزادی ۴، ماکان، کربلا، بارج پاک بوم ۵ و بارج پاک بوم ۶ از جمله شناورهای اداره کل بنادر و دریانوردی این استان هستند که در عملیات مقابله با آلودگی‌های نفتی در آب‌های گناوه مشارکت فعال داشتند.

وی ادامه داد: در این عملیات از ظرفیت بندر امام خمینی (ره) نیز برای سرعت بخشی به عملیات مقابله با آلودگی نفتی کمک گرفته شده است.

امکان وجود بقایای نفت

همچنین کامبیز عبدالهی اظهار کرد: اگرچه محل نشتی نفت کامل مهار و مسدود شده اما ممکن است بقایای نفت در دریا بر اثر جزر و مد مجدد به ساحل برسد.

وی افزود: در صورت دریافت گزارش‌های مردمی مبنی بر آلودگی نفتی در ساحل، بلافاصله با هماهنگی‌هایی که با شرکت پایانه‌های نفتی ایران به عمل آمده است نسبت به پاکسازی در هر نقطه‌ای از سواحل گناوه و بندرریگ اقدام

می‌شود.رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست گناوه تصریح کرد: قرار است در هفته جاری پایانه‌های نفتی اقدام به پاکسازی و جمع‌آوری ماسه‌های آلوده به مواد نفتی کند.

عبدالهی ادامه داد: ماسه‌های آلوده جمع‌آوری شده به محل تلمبه خانه گوره انتقال داده می‌شود تا پالایش و عاری از آلودگی شود و سپس مجدد به ساحل برگردانده خواهد شد.

سخن پایانی

جریان نفت در لوله مسیر خط انتقال که دچار نشتی شده بود، بسته شده و قرار است غواصان نفت فلات قاره عملیات تخصصی مهار آن را انجام دهند. به‌محض اطلاع از آلودگی نفتی، با هماهنگی لازم تیم مقابله با آلودگی از اداره کل بندر و دریانوردی استان بوشهر به منطقه اعزام شدند و پس از استقرار بازدید میدانی، علت آن مشخص شد که نشت نفت از خط انتقال بندر گناوه-جزیره خارک است.درحال‌حاضر انتظار می‌رود مسئولان به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که اقدامات اساسی برای تعمیرات این خطوط لوله انجام شود و به ویژه بخش پوسیده آن ترمیم شود تا شاهد ورود آلودگی‌های جدید به دریا نباشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

بخش‌های ستاره دار الزامی است
*
*