-
نیروگاه‌های خورشیدی ناجی صنعت یزد می‌شوند

نارضایتی صنایع یزد از قطع برق

خاموشی‌هایی که به دنبال افزایش مصرف برق در استان یزد در بخش صنعتی رخ داده، گرچه نوعی مدیریت مصرف به شمار می‌رود اما صنعتگران یزدی دل خوشی از این مدل مدیریتی ندارند و بالا رفتن هزینه تولید را مهم‌ترین معضل این وضعیت می‌دانند.

نارضایتی صنایع یزد از قطع برق

ناترازی تولید و مصرف برق در استان یزد، مدیریت را به سمت کاهش مصرف در بخش تولید و مشترکان صنعتی و مدیریت مصرف در بین مشترکان خانگی سوق داده اما صنعتگران از این وضعیت ناراضی هستند. دولت مشوق‌های بسیاری را برای قطع برق برای صنایع پیش‌بینی و پرداخت کرده و حتی زمان‌های خاموشی به نحوی برنامه‌ریزی شده و برنامه آن در اختیار صنایع قرار گرفته که کمترین خسارت را به دنبال داشته باشد اما صاحبان تولید و صنعت استان این را کافی نمی‌دانند.

جهش در تامین برق صنایع

سخنگوی صنعت برق با اشاره به جهش در تامین برق صنایع گفت: از ابتدای دولت ۷۸۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید کشور اضافه شده که بیشتر آن مربوط به نیروگاه‌های جدید است. مصطفی رجبی مشهدی، در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: وزارت نیرو از ابتدای دولت با توجه به ناترازی تولید و مصرف برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفت که با دو اقدام، افزایش ظرفیت تولید و مدیریت مصرف ناترازی را پوشش دهیم. به گفته سخنگوی صنعت برق برای دومین سال پیاپی برق بخش‌های مختلف به ویژه خانگی و همچنین صنایع بدون محدودیت و بدون خاموشی تامین شد.

رجبی مشهدی خاطر نشان کرد: بار پایه کشور ۴۲ هزار مگاوات است و افزایش دمای ۱.۵ تا ۲ درجه نسبت به سال قبل را شاهد بودیم که هر درجه ۱۸۰۰ مگاوات مصرف برق را افزایش داد.وی توضیح داد: از ابتدای دولت ۷۸۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید کشور اضافه شده که عمده آن به نیروگاه‌های جدید مربوط می‌شود. ۱۵۰۳ مگاوات هم ناشی از ارتقا ظرفیت نیروگاه‌های موجود بوده است.

رجبی مشهدی اضافه کرد: نزدیک به ۹۸۶ هزار کیلومتر مدار طول شبکه‌های برق است و نگهداری و توسعه آن دشوار است. با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مشکلات در زمینه مدار رفع شده و برق به خوبی در مدار مصرف شود. این مقام مسئول با اشاره به تامین برق صنایع گفت: برای نخستین‌بار در چهار ماه گرم سال میزان تامین برق صنایع بیش از میزان تأمین برق خانگی بود و علی‌رغم ناترازی برق توانستیم با انجام اقداماتی برق بخش‌های مختلف را تامین کنیم.

وی با اشاره به هماهنگی‌های صورت گرفته بین وزارت نیرو و صمت گفت: مقرر شده ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع احداث شود که تاکنون دو واحد نیروگاهی احداث شده و دو واحد دیگر نیز احداث خواهد شد؛ طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته طی دو سال آینده ۱۰ هزار مگاوات در مدار تولید قرار می‌گیرد که بیش از ۵۰۰۰ مگاوات آن تاکنون عملیات ساخت آن آغاز شده است.

رجبی مشهدی با اشاره به میزان خاموشی صورت گرفته در شبکه گفت: در سال ۱۴۰۱ معادل ۳۷۹ دقیقه در سال به ازای هر مشترک خاموشی اتفاق افتاد که نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۲۰ درصد کمتر بود.

وی با بیان این‌که هنوز آماری از میزان خاموشی در سال ۱۴۰۲ وجود ندارد، تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی انجام شده دنبال این هستیم که برای سال آینده خاموشی‌ها را به صفر برسانیم.

رئیس کمیسیون انرژی، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی یزد با بیان اینکه قطعی برق صنایع مهم‌ترین دغدغه فعالان اقتصادی است، گفت: رفع مشکلات این حوزه نیاز به تعامل بیشتر و انعطاف‌پذیری از سوی مسئولان امر دارد.

به گزارش مهر، احمد عشقان ملک با بیان اینکه باید با تعامل و همفکری این مشکل را به حداقل برسانیم، اظهارکرد: به اذعان مسئولان در توزیع برق، خوشبختانه بیش از ۷۰ درصد از صنایع بخش خصوصی در کاهش پیک بار مصرف همکاری داشته‌اند اما اینکه فشار بیشتری به صنایع برای خاموشی وارد آید، پسندیده نیست و لازم است به شکلی از تولیدکننده‌ها نیز حمایت شود. عشقان ملک با بیان اینکه نبود زیرساخت‌های کافی در حوزه انرژی، بخش تولید را با مشکل مواجه کرده، عنوان کرد: خاموشی‌های مکرر روی صنایع، هزینه کارگر و نرخ تمام شده را بالا می‌برد و در نهایت این هزینه به دوش خریدار نهایی که مردم هستند، می‌افتد.

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب بر رشد تولید تاکید دارند، تصریح کرد: راه برون رفت هر کشوری از مشکلات اقتصادی تولید آن است و مشکلاتی که در سال‌های گذشته تا به امروز در حوزه انرژی انباشته شده، مشکلات امروز را رقم زده اما انتظار داریم با توجه به همکاری و همراهی صنایع در کاهش پیک بار، انعطاف بیشتری به خرج بدهند.رئیس کمیسیون انرژی، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی یزد افزود: بر اساس ماده ۲۵ قانون بهبود محیط کسب و کار در زمان کمبود برق، واحدهای تولیدی صنعتی و کشاورزی نباید در اولویت قطع برق قرار گیرند اما در زمان کمبود، عملا خلاف این قانون ابتدا برق واحدهای تولیدی قطع می‌شود.

زیان جدی قطعی برق واحدهای تولیدی

عضو دیگر کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی یزد هم با بیان اینکه قطعی برق واحدهای تولیدی یک اشتباه محض است و نباید چنین اتفاقی رخ دهد، گفت: بر اساس توافقی که توانیر و توزیع برق با واحدهای تولیدی دارند، قطعی برق و خاموشی در واحدهای تولیدی اعمال می‌شود و اگر واحدها در این زمینه همراهی نکنند به جای خاموشی برای کاهش مصرف، قطعی برق رخ می‌دهد. مجتبی دستمالچیان با بیان اینکه مشکل تامین برق صنایع با تلاش و فرهنگسازی جمعی تا حدی قابل حل است، گفت: متاسفانه مسیر را اشتباه می‌رویم و توانیر در سه دهه گذشته هیچ فرهنگ‌سازی برای کاهش مصرف که نداشته هیچ، افزایش مصرف هم صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه با این شیوه مصرف، حتی در صورت تولید برق بیشتر، مشکل همچنان پابرجا خواهد ماند، ادامه داد: اصلاح نرخ برق در حل کمبود برق صنایع حائز اهمیت است زیرا نرخ انرژی به قدری ارزان است که بهره‌وری در آن هیچ توجیهی ندارد و کسی به سمت سرمایه‌گذاری در برق نمی‌رود.

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی یزد با بیان اینکه از سوی دیگر بخش خصوصی از تصمیمات و ناتوانی دولت متضرر است، اظهارکرد: دولت در توسعه نیروگاه‌ها ناتوان بوده و سوخت نیروگاه‌های موجود را هم به درستی نتوانسته تامین کند و حتی هزینه تولید برق را نیز نداده است در حالی که می‌توانست به راحتی با تهاتر در این زمینه اقدام کند.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در حوزه برق برای رفع مشکلات قطعی و تامین برق ضروری است، ادامه داد: برای حل ناترازی تولید و مصرف برق و رفع خاموشی باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد و برای تحقق سرمایه‌گذاری نیز باید سیاست و رویکرد تغییر کند.

دستمالچیان بیان کرد: پیشنهاد دارم کنسیرسیومی برای احداث نیروگاه تشکیل شود و واحدها به صورت مشارکتی نیروگاه بزنند تا مشکلات برق هم رفع شود.

ضرورت توسعه نیروگاه‌های خورشیدی

معاون هماهنگی امور اقتصادی و گردشگری استاندار یزد در گفت‌وگو با مهر با اشاره به اینکه ناترازی تولید برق مشکلی کشوری است، اظهارکرد: در حوزه تأمین برق سه مشکل عمده وجود دارد که یکی از این مشکلات کشوری است و آن نیز ناترازی تولید در سطح کلان کشور است.

محمدعلی شاه حسینی افزود: در سال‌های گذشته استان یزد تولید مازاد تا دو هزار و ۲۰۰ مگاوات را تجربه کرده و مصرف استان نیز هزار و ۸۰۰ مگاوات بود اما درحال‌حاضر مصرف استان به دو هزار و ۲۰۰ مگاوات رسیده و تولید دو هزار مگاوات است.

وی با بیان اینکه یکی از علت‌های کاهش تولید فرسودگی برخی از نیروگاه‌های تولید برق و خروج آنها از مدار تولید است همچنین ورود برخی کارخانه‌ها بار را افزایش داده است، ادامه داد: با توجه به اینکه استان یزد بهشت تولید انرژی است برنامه استان توسعه وتقویت زیر ساخت‌ها از جمله جبران ناترازی با اولویت تولید برق خورشیدی برای افزایش تولید برق در استان است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و گردشگری استاندار یزد تصریح کرد: در چشم‌انداز چهار ساله مقرر شده ۲ هزار مگاوات برق خورشیدی تولید شود که امسال مجوز تولید ۳۷۳ مگاوات صادر و ۱۰۰ مگاوات نیز وارد مدار شد.

وی ادامه داد: قرار است دو هزار مگاوات نیرو خورشیدی را با کمک تولید‌کننده وارد مدار کنیم یعنی زمین، مجوز و … در اختیار متقاضی قرار داده می‌شود.

شاه‌حسینی اعلام کرد: اقدام بعدی برای کاهش فشار بار این است که واحدهای بزرگ را ملزم به خود تامینی کنیم تا نیروگاه خورشیدی برای تامین برق مورد نیاز خود را تاسیس کنند.

سخن پایانی

ایجاد نیروگاه خورشیدی توسط برخی صنایع در یزد اتفاق افتاده اما این میزان با تعداد صنایعی که در استان مشغول تولید و فعالیت هستند، به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست زیرا ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی توسط چند واحد صنعتی و معدنی بزرگ اتفاق افتاده و در حد تامین نیاز همان واحدها است و به جز یک مورد، بقیه کمک چندانی به تولید برق در استان نمی‌کنند. این مهم توسط مسئولان ارشد استان یزد به عنوان یک اولویت در حال پیگیری است و این پیگیری از گذشته نیز وجود داشته اما یا مشوق‌ها برای ایجاد این نیروگاه‌ها کافی نیست یا صنایع انگیزه کافی برای ایجاد چنین نیروگاه‌هایی ندارند. آینده یزد با صنعت گره خورده و تامین نیازهای بخش صنعت از اهمیت بسیاری برخوردار است از این رو مدیریت تزریق انرژی به ویژه برق به این بخش باید در اولویت قرار گیرد و امید است با بهره گیری از انرژی پاک خورشیدی بخشی از این دغدغه‌ها رفع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

بخش‌های ستاره دار الزامی است
*
*

آخرین اخبار

پربازدیدترین