-
وعده‌هایی که محقق نمی‌شود

‎جاده‌های مرگ در هرمزگان

سال‌هاست که سوانح جاده‌ای سبب مرگ شهروندان بسیاری در محورهای مواصلاتی هرمزگان به‌ویژه در غرب استان شده است اما مسئولان هیچ اقدام عملی محسوسی در این خصوص صورت نداده و نمی‌دهند تا اینکه جاده کهورستان به لار و جاده بندرلنگه به پارسیان در ردیف حادثه‌خیزترین جاده‌های کشور قرار گرفت.

‎جاده‌های مرگ در هرمزگان

در یک ماه اخیر افزایش سفرها به هرمزگان بار دیگر ضعف زیرساخت ‌ های تردد جاده ‌ ای در استان را برجسته کرده و مرگ عادی شده از سوانح جاده ‌ ای هرروز خانواده ‌ ای را داغدار سوگ عزیزانش ساخته است؛ سوانحی بس دل ‌ خراش که با دستور و فرمان و شعار مسئولان متوقف نمی ‌ شود.پیش ‌ تر کیفیت راه، تردد سوخت بران در جاده ‌ های استان، عبور ناوگان حمل ‌ ونقل بین ‌ المللی از جاده ‌ های نامتناسب، خرابی دوربین ‌ های نظارتی، جانمایی ناصحیح ایست و بازرسی ‌ ها، برنامه ‌ ریزی نامناسب برای جابه ‌ جایی کارگران صنایع، عدم تناسب تعداد مأموران پلیس ‌ راه با حجم تردد و... در گزارش ‌ های متعدد از سوی رسانه ‌ های مورد کنکاش قرارگرفته است اما هنوز تغییر محسوسی در خصوص بهبود شرایط دیده نمی ‌ شود. ‎ با توجه به وقوع دو تصادف مرگبار در محورهای بندرلنگه و میناب به فاصله ۴۸ ساعت و جان باختن ۱۰ نفر در این دو حادثه به سراغ مسئولان استانی رفتیم تا زوایای مختلف سوانح جاده ‌ ای در هرمزگان به ‌ ویژه غرب استان را موردبررسی قرار دهیم.

تایید ضعف زیرساخت محور بندرلنگه-پارسیان

‎ عباس شرفی مدیرکل راهداری و حمل ‌ ونقل جاده ‌ ای استان هرمزگان در گفت ‌ وگو با موج، عرض نامناسب محور بندرلنگه به پارسیان را تایید کرد و گفت: درگذشته یک سری از اقدامات شامل نصب علائم، خط ‌ کشی راه، تعمیر و مرمت ابنیه فنی راه و... از سوی اداره راهداری و حمل ‌ ونقل جاده ‌ ای انجام ‌ شده است اما هم ‌ اکنون با توجه به افزایش ترافیک در این محور و همچنین سرعت خودروها شاهد تخریب علائم ترافیک جاده ‌ ای و کم ‌ رنگ شدن خط ‌ کشی راه ‌ ها هستیم.

‎ وی بابیان این ‌ که در راستای بهبود وضعیت جاده ‌ های غرب هرمزگان علاوه بر عملیات بهسازی محور بندرلنگه به پارسیان و افزایش عرض جاده، باید مشخصات هندسی و ابنیه فنی راه ‌ ها هم اصلاح شود، خاطرنشان کرد: در اقدام کوتاه ‌ مدت می ‌ توانیم با استفاده ماشین ‌ آلات راهداری موجود در شهرستان عملیات لانه ‌ سازی را آغاز کنیم و همچنین عملیات تعریض پل و نصب علائم و تابلوهای ترافیکی هشداردهنده را انجام خواهیم داد.

‎ شرفی اضافه کرد: همچنین با وزارت راه و شهرسازی در حال مکاتبه هستیم تا در فاز اول از خروجی شهر بندر خمیر تا دوراهی چارک تأمین اعتبار صورت گیرد.

مشکلات راه های هرمزگان بی پایان است

‎ وی بابیان اینکه مشکلات راه ‌ های استان هرمزگان نامتناهی است، تصریح کرد: با تمام توان همکاران ما در محور مواصلاتی بندرلنگه به پارسیان اقداماتی را انجام داده ‌ اند اما متأسفانه این اقدامات تاکنون پاسخگوی ترافیک سنگین و سرعت ‌ بالا رانندگان نبوده است و باید در نظر داشت که محور مواصلاتی بندرلنگه به پارسیان ۲۲۱ کیلومتر است که تنها ۲۰ کیلومتر آن دو بانده است و برای احداث و مرمت هر یک کیلومتر از جاده به اعتباراتی حدود پنج تا ده میلیارد از سوی دولت نیاز داریم.

تشریح اقدامات در محور بندرلنگه - پارسیان

‎ مدیرکل راهداری و حمل ‌ ونقل جاده ‌ ای استان هرمزگان ضمن اشاره به این ‌ که بهسازی محور بندرلنگه - پارسیان یکی از مهم ‌ ترین اقدامات امسال این اداره کل است، اضافه کرد: عملیات باند دوم این محور در حال انجام است و همچنین در چندین مقطع از این محور عملیات روکش آسفالت را انجام دادیم.

‎ وی در مورد پروژه ‌ ی پل چارک نیز به موج گفت: احداث پل چارک به ‌ صورت نیمه ‌ کاره رهاشده بود اما ما توانستیم این پروژه مهم را به اتمام برسانیم و همچنین عملیات اجرایی پل ارمک در بخش شیبکوه واقع در شهرستان بندرلنگه سال ۱۴۰۱ آغاز و هم ‌ اکنون با پیشرفت ۷۰ درصدی در حال انجام است.

‎ وی میزان هزینه ‌ ی صورت گرفته برای بهبود این محور را قریب به ۲۹۰ میلیارد عنوان کرد و اظهار کرد: بااین ‌ حال تا زمانی که سرعت رانندگان بالا و عرض جاده ‌ ها کم باشد با کوچک ‌ ترین انحراف راننده حادثه ‌ ای دل ‌ خراش رخ خواهد داد.

یکی از پرحادثه ترین جاده های کشور

‎ مهدی نیکبخت فرمانده پلیس ‌ راه استان هرمزگان نیز در همین رابطه به موج گفت: جاده بندرلنگه به پارسیان محورهای قدیمی کشور و از جاده ‌ های ترانزیتی و مسافری به شمار می ‌ آید که درحال ‌ حاضر به یکی از پرحادثه ‌ ترین جاده ‌ های کشور نیز تبدیل ‌ شده است.

وی اضافه کرد: شهرستان بندرلنگه در کریدور اصلی جنوب به غرب و شرق کشور قرار دارد با اجرای این مسیر بزرگراهی بنا بود چهار استان خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان از جاده ایمن بهره ‌ مند شوند.

‎ نیکبخت بیان کرد: به علت کم ‌ عرض بودن محور مواصلاتی بندرلنگه به پارسیان با پلیس ناجا مکاتباتی انجام دادیم و اعلام کردیم که این محور به دلیل عبور خودروهای مسافری که قصد عزیمت به کیش رادارند و کامیون ‌ های حامل گاز، ترافیک سنگینی دارد و تصادفات مرگ باری را تجربه می ‌ کند تا برای آن چاره ‌ اندیشی شود.

خطر بالقوه عبور روزانه تریلرهای حمل گاز

فرمانده پلیس ‌ راه استان هرمزگان عنوان کرد: ۲۰ کیلومتر از محور بندرلنگه به پارسیان دوبانده و ۲۰۰ کیلومتر از این میسر نیز دوطرفه است و با توجه به وضعیت پیش ‌ آمده با اداره کل راهداری و حمل ‌ ونقل جاده ‌ ای و همچنین وزیر راه و شهرسازی مکاتبه انجام دادیم و اعلام کردیم که این محور علاوه بر عرض کم، به دلیل تردد تریلرها با مشکلات عدیده ‌ ای مواجه است و روزانه ۱۷۰ دستگاه تریلر حمل گازی از پالایشگاه عسلویه به سمت شرق استان در حال تردد هستند و در این شرایط خطر بزرگی جان مردم را تهدید می ‌ کند.

وعده وزیر و استاندار

‎ سرهنگ نیکبخت در پایان جاده کهورستان به لار و جاده بندرلنگه به پارسیان را از حادثه ‌ خیزترین جاده ‌ های کشور خواند و اذعان داشت: در پی مکاتبات صورت گرفته وزیر راه و شهرسازی و استانداری قول مشارکت و همکاری در راستای حل این مشکل را دادند اما متأسفانه تأخیر در اجرایی شدن این وعده ‌ ها باعث شد تا در ایام نوروز در مسیر بندرلنگه به چارک با حوادث جاده ‌ ای ناگواری مواجه شویم.

سخن پایانی

‎ بااین ‌ حال در شرایط فعلی غیر از اعتراض مسالمت ‌ آمیز و بیان گلایه ‌ ها هیچ راه ‌ حلی مقابل مردم هرمزگان قرار ندارد و انتظار می ‌ رود تا تصمیم گیران و تصمیم سازان انتقادهای به ‌ حق مردم را شنوا باشند و با اتخاذ راهکارهای عملی حل مشکلات را پیگیری کنند چراکه بی ‌ شک گناه جان باختن هر فرد در این محورهای ناایمن در کارنامه ‌ ی دنیوی و اخروی تمامی آنان ثبت خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

بخش‌های ستاره دار الزامی است
*
*