-

ماجرای ترور سردار سلیمانی ادامه دارد / تروریست اصلی کیست؟

حجت الاسلام رئیسی گفت: پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی را تا مجازات همه آمران و عاملان و همکاران این جنایت رها نخواهیم کرد.

سردار قاسم سلیمانی زادهٔ ۲۰ اسفند ۱۳۳۵ در قنات ملک زاده شد. سردار سلیمانی در ۱۳ دی ۱۳۹۸ در بغداد در گذشت. سردا سلیمانی یک فرمانده نظامی ایرانی بود.قاسم سلیمانی در طول جنگ ایران و عراق و پس از آن تا سال ۱۳۷۶، فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله کرمان بود. سپس، از سال ۱۳۷۶ تا زمان مرگ به‌عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فعالیت می‌کرد. در ۱۳ دی ۱۳۹۸، ارتش ایالات متحده سردار سلیمانی را به دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور، در عملیات آذرخش کبود هنگام خروج از فرودگاه بین‌المللی بغداد برای انجام دیدارهای رسمی با مقامات عراقی ترور کرد.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی المنار لبنان که به مناسبت سالگرد شهادت شهید سلیمانی و همرزمانش از این شبکه پخش می شد، از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان پرورش یافته مکتب امام خمینی یاد کرد و گفت: سنگ زیربنای تفکر و اندیشه امام خمینی (ره)، ایمان به خداوند متعال بود که عالم را محضر خدا می دانستند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه عالم هستی بر مدار حق استوار است و باطل را نمی پذیرد، خاطر نشان کرد: رژیم صهیونیستی و آمریکا و مدعیان طاغوتی و استکباری در عالم امری باطل و ضایع شدنی هستند و آنچه در عالم می ماند حق است که در همه اجزا و زوایای عالم جاری و ساری است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: امروز پرچم امام خمینی (ره) در دست جانشین بر حق او امام خامنه ای است و شهید سلیمانی به عنوان یک سردار ولایی و چهره ای انقلابی که اقتضای انقلاب را به درستی درک کرده و همه توجه او در این مسیر به امام و مقتدایش بود، در وصیت نامه خود سفارش کرده اگر می خواهید کشور، نظام و ارزش ها آسیب نبینند، باید از، ولی و رهبری تبعیت کرد.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر اینکه توجه به، ولی و مقتدا محوری ترین اصل در جهاد فی سبیل الله است، علت معرفی حاج قاسم به عنوان یک مکتب از سوی مقام معظم رهبری را نگرش جهانی وی عنوان کرد و گفت: حاج قاسم سلیمانی جایگاه و شخصیت عظیمی دارد که در یک لشکر و کشور و قوم و مذهب نمی گنجد، بلکه یک رجل الهی مصمم در راه هدف است که مساله او فقط ایران نیست و به جهان اسلام می اندیشد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه جریان فکری نبوی و علوی و فاطمی توقف ناپذیر است، افزود: مکتب حاج قاسم جدا از مکتب ابراهیم خلیل الله، پیامبر عظیم الشأن اسلام، امام خمینی (ره) و امام خامنه ای نیست و مهم ترین ویژگی این مکتب تداوم آن است که شاهد بروز و ظهور انقلاب اسلامی در امتداد عاشورا هستیم و تداوم انقلاب اسلامی منتهی به شکل گیری حزب الله لبنان می شود و مکتب حاج قاسم سلمیانی و ابومهدی المهندس هم در همین سیر به وجود آمده است.

وی بر همین اساس بر لزوم شناخت ویژگی های این مکتب فکری و اعتقادی تأکید کرد و گفت که ایمان، اخلاص، بصیرت در دین، توکل و صبر در مصائب و صبر در عبادت و دشمن شناسی و دشمن ستیزی از مهم ترین درس های مکتب عاشورا و مکتب حاج قاسم است که باید به همه نسل ها شناسانده شود.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از این گفت وگو به تأثیر ترور سرلشکر سلیمانی در جهان اسلام و منطقه پرداخت و اظهار داشت: حاج قاسم شخصیت تأثیرگذاری بر کل منطقه بود و دشمن تصور کرد با ترور او این خط مسدود می شود و جریان مقاومت با از دست دادن سردار و سپهسالار و برزگ خود متوقف می شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: دشمن پیش از این هم تصور می کرد با حذف سید عباس موسوی جریان حزب الله در لبنان زمین می خورد، اما حالا نگاه عالم این است که جریان مقاومت با ترور سید عباس موسوی متوقف نشد و امروز از همه زمان ها با شکوه تر و با عظمت تر و مقتدرتر ظاهر شده است.

رئیس دستگاه قضا گفت: دشمن تصور می کرد با شهادت حاج قاسم جریان حق گرایی و عدالت خواهی و ضدیت با استکبار و رژیم صهیونیستی متوقف می شود، اما این گونه نبود و دیدیم که برای ایشان در ایران اسلامی و عراق تشییع با شکوه و مثال زدنی برگزار شد که نمونه آن را تنها پس از رحلت حضرت امام (ره) دیدیم. شهادت حاج قاسم وحدت و انسجامی مثال زدنی بین ملت ایران و ملت های منطقه ایجاد کرد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه «حاج قاسمِ شهید» برای دشمن خطرناک تر شد از حاج قاسم در حال حیات معمولی این دنیاست، افزود: امروز هر مرد و زن و دختر و پسری در عالم اسلام احساس می کند باید خودش حاج قاسم باشد و حاج قاسم تکثیر شده و از وجود ایشان چهره های مصمم و خطرپذیر در مواجهه با استکبار و رژیم صهیونیستی پدید آمده است.

رئیس قوه قضاییه گفت: در صدر اسلام دشمن تصور می کرد اگر پیامبر عظیم الشان و یاران ایشان و سربازان این میدان نباشند، جریان اسلامیت متوقف می شود، اما وعده پیامبر این بود که روز به روز این تفکر و حرکت توسعه می یابد و جغرافیا و دل ها را فتح خواهد کرد و امروز می بینیم که حاج قاسم بسیاری از دل ها و قلب ها را در جهان فتح کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با تأکید بر اینکه حاج قاسم شهید شده، اما مکتب او زنده است و همواره انسان های آزاده را به پیروی از این مکتب فرامی خواند، افزود: وجود حاج قاسم و مکتبش در دل هاست و از نیرو های پراکنده، نیرو های منسجم و مصمم در راه هدف ساخته است.

وی ادامه داد: حاج قاسم پرچم برافراشته ای است که به ما می گوید بدانید رژیم صهیونیستی دشمن دین و دشمن انقلاب است و رژیمی است که باید از بین برود و از بین هم خواهد رفت و بدانید که آمریکا ماندگار نیست و ما امروز افول آمریکا و آمریکایی ها را می بینیم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: آمریکا به خاطر نژاد پرستی و فساد و مسائل و مشکلات اقتصادی فراوانی که دارد از درون دچار آسیب بسیار جدی شده و کشوری که مدعی تمدن و حقوق بشر است، در منجلابی از توحش افتاده که هیچ نشانی از مدنیت در آن نیست و این پرده ها به واسطه خون مطهر شهدا کنار رفته است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه خون امام حسین (ع) عامل جهل زدایی از عالم شد، افزود: خون حاج قاسم هم باعث بیداری اسلامی می شود که این که امروز همگان متوجه شده اند دوست و دشمن کیست و ملت ها بیش از هر زمانی از آمریکا تنفر دارند، ثمره خون امثال سید عباس موسوی و حاج عماد مغنیه و حاج قاسم سلیمانی است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در بخش دیگری از این گفت وگو به تبیین روند پیگیری حقوقی و قضایی ترور شهید سلیمانی پرداخت و گفت: ترور حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و یارانشان مصداق تروریست دولتی است که در کشوری ثالث و در زمانی رخ داده که حاج قاسم مهمان رسمی نخست وزیر عراق بود.

وی تصریح کرد: این کار قطعاً یک جنایت است که با هیچ یک از قوانین و مقررات بین المللی و اصول حقوق بشر سازگاری ندارد و آمران و عاملان و کسانی که در این ترور معاونت و مشارکت داشتند قابل تعقیب هستند و این تعقیب نیز، تعطیل نخواهد شد.

رئیس قوه قضاییه گفت: ترامپ این جنایت را مرتکب شده و علناً هم در رسانه ها اعلام کرده که او دستور این کار را داده است و چه در آمریکا رئیس دولت باشد یا نباشد، باید سزای جنایتی که مرتکب شده ببیند و تمام کسانی هم که در این زمینه به او کمک کردند یا مباشرت داشتند، شناسایی شده اند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: در ایران دادگاهی ویژه مأمور پیگیری این مساله شده، اما، چون محل وقوع ترور در کشور عراق بوده با مسئولان عراقی مذاکره داشتیم و مسئولان سیاسی و قضایی دو کشور جلساتی داشته اند تا به صورت مشترک این کار پیگیری شود و این پیگیری را تا مجازات همه جنایتکاران رها نخواهیم کرد.

رئیس دستگاه قضا گفت: با وجود اینکه دادگاه بین المللی، مثل دادگاه لاهه یا دادگاه های کیفری بین المللی تحت اشراف نظام سلطه هستند، اما ما از پیگیری موضوع نا امید نیستیم و با همکاری عراق و مجامع بین المللی مساله را پیگیری می کنیم.

وی با بیان اینکه آمران این جنایت به کار خود معترف هستند، تأکید کرد: مجامع بین المللی و سازمان های مدعی حقوق بشر و دادگاه های بین المللی باید موضوع را دنبال کنند و ما هم از طریق سازمان ملل و نهاد های حقوقی مساله را پیگیری می کنیم و در این پیگیری خسته هم نمی شویم و یقین داریم که خون حاج قاسم کمک می کند که به نتیجه بایسته برسیم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی به ترور شهید فخری زاده هم اشاره کرد و درباره نحوه انتقام از ترور وی توضیح داد: ما رسماً اعلام کردیم که در انتقام گرفتن از خون این عزیران ساکت نمی نشینیم و متوقف نخواهیم شد، اما ابتکار عمل در این که چگونه و چه زمانی و با چه سلاحی انتقام بگیریم در دست جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس دستگاه قضا گفت: پیگیری قضایی موضوع در محافل حقوقی با جدیت دنبال می شود و در خصوص مساله شهادت حاج قاسم مستندات قانونی قابل توجهی برای ارائه به همه محافل حقوقی داریم که اگر آن ها را آزادانه بررسی کنند و بر اساس حقوق بین الملل و حقوق بشر حکم دهند، این تلاش ها منجر به نتیجه خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان این که در عالم آزادگانی هستند که حتماً حق خواه و عدالت طلب هستند و استدلالات و استنادات حقوقی ما را می فهمند، متذکر شد: عوامل ترور حاج قاسم قبل از محکومیت در دادگاه، اول باید در افکار عمومی و نزد وجدان های بیدار بشریت محکوم شوند و آمریکا و جنایتی که مرتکب شده، باید از سوی همه حقوقدانان و کسانی که به حقوق بشر فکر می کنند محکوم تلقی شود.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که تلاش می کنیم با استفاده از همه ظرفیت ها به جنایت آمریکا در ترور شهید سلیمانی در دادگاهی عادلانه رسیدگی شود، اظهار داشت: باور ما این است که وضعیت و شرایط به نفع آمریکا و اسرائیل نخواهد بود و این حق ماست که از عاملان ترور حاج قاسم انتقام بگیریم و این حق خواهی را داشته باشیم.

وی با ابراز تأسف از ترور ناجوانمردانه شهید فخری زاده، تأکید کرد: در این ماجرا نیز اسرائیل و صهیونیست ها بازنده خواهند شد چرا که با وجود ترور بسیاری از دانشمندان هسته ای ما، جریان هسته ای در ایران متوقف نشده، بومی شد و امروز ما در ایران و جهان اسلام فخری زاده ها و شهریاری ها و چهره های ماندگار فراوانی داریم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: فقدان حاج قاسم و فخری زاده خسارت بار است، اما باید نقطه امید و یک حرکت انقلابی بسازیم که ما را توانمندتر و دشمن را ضعیف تر کند و خون آن ها ایران را قوی تر و ما را برای ایستادگی در برابر دشمن مقتدرتر و مصمم تر می کند.

رئیس قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اهرم های مورد استفاده ایران برای بازدارندگی دشمن از تهدیداتش گفت: هر اقدام بازدارنده ای که نظام سلطه و آمریکا و رژیم صهیونیستی را از حرکت های شیطنت آمیز باز دارد، اگر لازم بدانیم انجام دهیم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه قدرت دفاعی و موشکی جمهوری اسلامی ایران در جهت بازدارندگی است، افزود: ما حق خودمان می دانیم از هر ظرفیت بازدارنده ای که دشمن را از تجاوز به حقوق ملت ایران و ملت های منطقه بازدارد و بر توان ما بیفزاید، برخودردار باشیم و از آن استفاده کنیم.

رئیس دستگاه قضا تنها خط قرمز در این ساحت را استفاده از سلاح هسته ای عنوان کرد و گفت: امام خامنه ای رفتن به سوی تولید سلاح هسته ای را ممنوع و حرام شرعی اعلام کردند. اما جمهوری اسلامی تلاش می کند قدرت بازدارندگی خود را بالا ببرد همانطور که علی رغم همه تحریم ها دانشمندان ما بی وقفه برای ارتقا قدرت دفاعی و موشکی و امنیت منطقه تلاش کردند و موفقیت های چشمگیری در این عرصه داشته ایم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در عین حال گفت که مهم تر از قدرت دفاعی و موشکی، قدرت منطقه ای ایران است که آمریکا و اسرائیل می دانند ایران قدرت عمل بالایی دارد و حرف اول را ایران می زند، حقیقت هم این است که امروز هیچ معادله ای در منطقه جز با نگاه و نظر مساعد جمهوری اسلامی شکل نمی گیرد.

وی با اشاره به تلاش های دشمن برای محدودسازی نفوذ ایران در منطقه گفت: آن ها با طرح موضوع مذاکره دنبال محدودسازی نفوذ و قدرت منطقه ای و قدرت امنیتی و دفاعی ما هستند، اما رهبری بیدار و حکیم ما همواره تأکید کرده اند و این تأکید به حق در تمام لایه های تصمیم سازی و تصمیم گیری نظام جمهوری اسلامی هم ساری و جاری است که به هیچ عنوان پای میز مذاکره ای نخواهیم نشست که دنبال محدودسازی قدرت دفاعی و امنیتی ما باشد و این محدودیت را خلاف امنیت جمهوری اسلامی می دانیم و زیر بار آن نخواهیم رفت.

رئیس قوه قضاییه درباره فضای عاطفی کشور بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: بعد از انتشار خبر شهادت حاج قاسم، یک نفر ایرانی نبود که متاثر از این شهادت نباشد و حتی کسانی که تصور نمی کردیم از این حادثه متاثر شوند نسبت به این موضوع ابراز تاثر می کردند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: مردم احساس می کردند حاج قاسم کسی بود که ۴۰ سال برای امنیت ایران اسلامی شب و روز نشناخت و خود را وقف امنیت مردم ایران و منطقه کرد و لذا خود را به نوعی مدیون حاج قاسم می دانستند و مبالغه نیست بگویم کسی نبود که در فراق او دلش نالان و چشمش گریان نباشد.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: حاج قاسم سردار مبارزه با تروریسم و چهره ای امنیت ساز در منطقه بود که از نظر همه مظلومانه به شهادت رسید و کسی که او را ترور کرد، ظالم ترین اشقیاست که دستش به خون بسیاری از بی گناهان آلوده است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: سردار سلیمانی پرچم امنیت را علیه داعشی برافراشت که دست ساخته آمریکا و اسرائیل است و آمریکایی ها کسی را به شهادت رساندند که به عنوان قهرمان مبارزه با تروریسم شناخته شده است و به همین دلیل نه تنها مردم ایران که ملت های منطقه و آزادی خواهان جهان از شهادت او متاثر شدند.

رئیس قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگار المنار درباره واکنش مقام معظم رهبری در لحظه شنیدن خبر شهادت حاج قاسم سلیمانی، گفت: مقام معظم رهبری بیش از همه حاج قاسم را به خوبی می شناختند و طبیعی است هر که معرفت بیشتری داشت، تاثر بیشتری هم داشت.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: حاج قاسم از سرداران برجسته سپاه انقلاب و نظام بود که همواره تحت فرمان، ولی و رهبری حرکت می کرد و تاثر مقام معظم رهبری بیش از همه بود که می دانستند چه کسی را از دست داده ایم.

رئیس قوه قضاییه گفت: مقام معظم رهبری در کنار تاثر عمیق از فقدان این فرمانده عزیز، در عین حال فرمودند که ما تسلیم خدا هستیم و این شهادت برکات زیادی برای نظام و کشور دارد که حکمت آن شاید الان معلوم نباشد، اما به مرور زمان مکشوف می شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی، پیش از اقامه نماز بر پیکر مطهر حاج قاسم در مصلی در جمع معدودی فرمودند «ببینید چه قیامتی به خاطر شهادت حاج قاسم برپا شده است» و واقعا برای خود من هیچ زمانی ورود به مصلی به دلیل ازدحام و حجم بالای جمعیت، تا این اندازه دشوار نبود و این حالت نه فقط در تهران که در دیگر شهر های ایران و عراق که پیکر ایشان تشییع شد، به وجود آمد.

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: دشمن بر خلاف تصوری که داشت و فکر می کرد با ترور حاج قاسم کارش را پیش می برد، از این جنایتی که مرتکب شده بسیار خسارت خواهد دید و یقین بداند خودش را به نابودی نزدیک تر کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه حاج قاسم رمز احیای ظرفیت های موجود در کشور های مختلف منطقه بود، افزود: مردم در کشور های منطقه مثل افغانستان و پاکستان و عراق و سوریه و یمن از شهادت حاج قاسم بسیار متاثر شدند و این تاثر با خشم انقلابی و تصمیم قاطع آن ها در ضدیت با رژیم صهیونیستی و آمریکایی ها همراه بود که تاکیدی بر آن است که برای انتقام خون حاج قاسم نباید ساکت بنشینیم.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از این گفتگو در پاسخ به سوالی درباره اقدامات دستگاه قضایی در مبارزه با فساد اقتصادی و اداری اظهار داشت: جمهوری اسلامی نظام عادلانه ای است که مطلقا اجازه نمی دهد در هیچ کجای نظام فساد لانه کند و اساس نظام ما ضدفساد است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره با زمینه های فساد و عوامل آن برخورد شد، ولی بالاخره کشور ما در حال پیشرفت و توسعه و جذب سرمایه ها برای حرکت به سوی استقلال اقتصادی و صنعتی است و در این فضا طبعا افرادی به دنبال سوءاستفاده و منفعت پرستی و سوداگری هستند.

وی تصریح کرد: در زمان جنگ هم عده ای در حال مبارزه با دشمن بودند و عده ای دیگر در پشت جبهه کمک می کردند، اما در همان روز های سخت عده ای دنبال سوءاستفاده و ثروت اندوزی و مال اندوزی از راه های نامشروع همچون احتکار بودند و با افراد فاسد همان زمان هم برخورد می شد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه سلامت نظام اداری از نکات محوری و ضروری است، گفت: نظام اداری ما از سوی افراد سوداگر و فرصت طلب که برخی از آن ها به خاطر منفعت پرستی و هواپرستی دنبال فساد هستند و برخی هم ارتباطات خارجی دارند، تهدید می شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: امام خامنه ای چند سال پیش با احساس خطر از این مسئله، دستورالعملی برای مبارزه با فساد اقتصادی صادر کردند و وظایف هر یک از قوای سه گانه را در آن تبیین و مشخص فرمودند.

رئیس قوه قضاییه وظیفه قوه مقننه را اصلاح قوانین و مقررات برای از بین بردن منافذ فساد و وظیفه قوه مجریه را اصلاح بستر های فسادزاد در نظامات اجرایی مانند نظام مالیاتی و نظام گمرکی و نظام پولی و بانکی عنوان کرد که بر اساس آن افراد دارای انگیزه فساد زمینه برای انجام فساد نخواهند داشت.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: قوه قضاییه هم موظف است با افراد فاسد و مفسد برخورد کرده و آن ها را به کیفر برساند که این ماموریت در دوره مسئولیت من با جدیت و در دو حوزه نظارت و قضاوت پیگیری می شود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه بر اساس قانون اساسی در جمهوری اسلامی نظارت و قضاوت بر عهده دستگاه قضا قرار دارد، تصریح کرد: قوه قضاییه به میزان قضاوت باید بر دستگاه های اداری کشور نظارت کند و همه نظامات اداری تحت نظارت ناظران و بازرسان سازمان بازرسی و قوه قضاییه قرار دارد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تاکید کرد: بخش نظارت دستگاه قضا تلاش دارد بستر های فساد را اصلاح و برطرف کند و از مجلس و دولت نیز می خواهیم بیش از پیش در این زمینه تلاش کنند.

رئیس دستگاه قضا ۴ نکته اساسی برای موفقیت در مبارزه با فساد و اجرای عدالت اداری را مورد تاکید قرار داد و گفت: گام اول این است که کارگزاران و مسئولان در تمام رده ها از وزیر تا مدیران میانی و کارمندان از افراد صالح و بهترین ها انتخاب شوند که خودشان ضدفساد باشند و اجازه ندهند در مجموعه شان فساد و رانت خواری و رشوه گیری شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: مسئله دوم نظارت همگانی و فعال کردن ظرفیت امر به معروف و نهی از منکر است که همه احساس مسئولیت کنند و اگر در یک اداره، فساد، رشوه خواری و پارتی بازی دیدند برنتابند و فریاد بزنند که البته این مسئله شامل رسانه ها هم می شود و آن ها می توانند با رعایت چهارچوب های اساسی و حفظ آبروی افراد در مسائل شخصی هرجا فساد دیدند به نحوی اعلام کنند.

وی پاسخگویی سلسله مراتب اداری به مسئولان ذی ربط را سومین عامل سلامت نظام اداری عنوان کرد و از برخورد عبرت آموز با فساد به عنوان رکن چهارم موفقیت در مبارزه با فساد یاد کرد و گفت: هر جا فساد پیدا شد نباید نگاه شود چه شخصیتی مرتکب فساد شده و به کجا و چه کسی وصل است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تاکید کرد: هیچ خط قرمزی در برخورد با فساد نباید وجود داشته باشد و هرکس به هر نقطه از ثروت و قدرت وصل بود و مرتکب فساد و تخلف شد، باید قاطعانه با او برخورد شود.

خبرنگار المنار از رئیس قوه قضاییه سوال کرد که با توجه به بازگشت میلیارد ها دلار به خزانه بیت المال در جریان مبارزه دستگاه قضا با مفاسد اقتصادی و اداری در مدت اخیر، آیا امکان استفاده از این تجربه موفق در کشور های دیگر مانند لبنان هم وجود دارد که حجت الاسلام و المسلمین رئیسی پاسخ داد: این تجربه در لبنان کاملا قابل استفاده است اگر مسئولان لبنانی بر اساس صلاحیت و پاسخگو بودن و بدون در نظر گرفتن وابستگی های حزبی و سیاسی انتخاب شوند.

رئیس قوه قضاییه گفت: مسئولان باید خود را خادم خلق خدا و گره گشا از کار مردم بدانند و خدا را ناظر بر رفتارشان ببینند و خود را در مقابل خدا و مردم و مسئولان بالادستی پاسخگو بدانند و یک ریال جابجایی پول و اموال ملت و یک پارتی بازی و حرکت خلاف حق را خیانت به ملت تلقی کنند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به تنوع ادیان و اقوام و مذاهب در لبنان و تأکید بر این که همه مردم به یک اندازه در حکومت صاحب حق هستند و انتظار اجرای حق و عدالت دارند، تصریح کرد: یقین دارم اگر مسئولان هر جا احساس کردند مسئول اجرای قانون و عدالت هستند و به خود اجازه کوچک ترین تخلف از قانون ندهند، بسیاری از مفاسد کاهش می یابد و حل می شود.

رئیس قوه قضاییه گفت: در کشور ما پرونده های زیادی در دادگاه ها مطرح است که با رسیدگی به آنها، پول های زیادی به خزانه دولت و نظام بانکی برگشته و اموال خیلی از نهاد ها که به یغما رفته بود، با پیگیری های دستگاه قضایی به این نهاد ها مسترد شده است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: امروز دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران خود را موظف به انجام سه مأموریت مهم می داند که در درجه اول تلاش برای رونق تولید و جلوگیری از تعطیلی واحد های تولیدی است و به هیچ عنوان نباید اجازه داد کارخانه یا کارگاهی تعطیل شده یا در فعالیت آن وقفه ایجاد شود.

وی ادامه داد: مساله دوم مجازات مجرمین است و مساله آخر بازگرداندن اموال به یغما رفته بیت المال است که ما مصمم هستیم به هر طریقی شده این موضوع را پیگیری کنیم و اقدامات تأثیرگذاری هم در این مدت انجام شده و این کار نباید هرگز متوقف شود.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که مبارزه با فساد باید حرکتی مداوم و پیگیرانه باشد، خطاب به مردم و مقامات لبنانی تأکید کرد «هماهنگی بین بخش های مسئول و پیگیری مستمر و پرهیز از حرکت های مقطعی و پراکنده کاری از مهم ترین عوامل موفقیت در مبارزه با فساد است».

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: برخی حرکت های قوه قضاییه در مبارزه با فساد جنبه تسکینی دارد، ولی کار های مقطعی علاج کننده بیماری نیست و علاج واقعی در این است که ساختار های فسادزا اصلاح و زمینه ها و بستر های بروز فساد برطرف شوند.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از گفتگوی خود با شبکه تلویزیونی المنار در پاسخ به سوالی درباره عادی سازی روابط با اسرائیل و پیامد های آن اظهار داشت: این مناسبات و تعاملات را بین ملت های منطقه و رژیم صهیونیستی به وجود نیامده بلکه بین دولت های دست نشانده با اسرائیل صورت گرفته است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: حاکمان این کشور ها حاکمان خودفروخته به آمریکا و اسرائیل هستند و مردم این کشور ها به هیچ عنوان با رژیم صهیونیستی کنار نمی آیند، چون این ارتباطات را شراکت و دست دادن با قاتل کودکان و نوجوانان و اشغالگران می دانند ولذا مردم منطقه اجازه چنین مناسباتی را نمی دهند.

رئیس قوه قضاییه گفت: پیمانی که بین برخی کشور های منطقه با اسرائیل بسته شده، پیمان جریان خودباخته آمریکا و رژیم صهیونیستی است که به هیچ عنوان ماندگار نیست، چون صهیونیست ها هرگز پای قرار نمی مانند و پیمان شکن هستند و هرگونه مناسبات با آن ها خطای بزرگ راهبردی است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی متذکر شد کشور هایی که مرتکب این خطای استراتژیک شده اند تصور کرده اند آرامش آن ها با این توافق تضمین می شود در حالی که این کار اول دغدغه و به هم خوردن آرامش آنهاست؛ زیرا رژیم صهیونیستی خوی استکباری و شیطانی دارد و به هیچ کس رحم نخواهد کرد.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که عادی سازی روابط کشور های عربی با رژیم صهیونیستی از پشت خنجرزدن به قدس شریف و آرمان های ملت فلسطین است، خاطر نشان کرد: مردم فلسطین از این جنایت نخواهند گذشت و ما یقین داریم این مناسبات هیچ اثر و سودی ندارد و تنها راه پیروزی ملت ها مقاومت است و مقاومت است و مقاومت.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در بخش پایانی این گفتگو به بیان خاطره ای از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی پرداخت و با اشاره به رفاقت دیرینه اش با سیدالشهدای مقاومت و ابراز لطف های مکرر آن شهید عزیز نسبت به خود، اظهار داشت: حاج قاسم بار ها به مشهد مقدس مشرف شدند، اما در دورانی که من خادم آستان مقدس امام رضا (ع) بودم از ایشان برای مراسم معنوی غبارروبی از ضریح مطهر حضرت دعوت کردیم.

تولیت سابق آستان قدس رضوی افزود: مراسم غبارروبی یک مراسم بسیار باشکوه است که چند نفر از علما در ضریح مطهر حضور می یابند و آن روز چشمم به حاج قاسم افتاد که بیرون مضجع شریف امام رضا (ع) ایستاده بود و خیلی هم متأثر شده بود؛ با خودم گفتم این آقا که کنار ضریح ایستاده، خیلی از حریم حرم اهل بیت دفاع کرده و خادم واقعی امام رضاست.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ادامه داد: بر خلاف رویه جاری که علما در مراسم غبارروبی حضور می یابند، گفتم از او دعوت کنند وارد ضریح مطهر شوند که ایشان آمد و کنار مزار امام قرار گرفت و یک حالت خاصی هم داشت که تصورم این است که مجاهدت او نیاز به یک مدال شهادت داشت که شاید در آن تشرف از امام دریافت کرد.

رئیس قوه قضاییه گفت که بعد از این مراسم در یک مراسم رسمی در تالار ولایت حرم مظهر رضوی عنوان رسمی خادمی امام رضا (ع) به حاج قاسم اعطا شد و سردار سلیمانی با آن که خاطرات زیادی از دوران ۸ سال دفاع مقدس و رشادت ها و شهادت های رزمندگان اسلام داشت، همواره از خاطره حضورش در آیین عبارروبی ضریح مطهر امام رضا (ع) به عنوان خاطره ای به یاد ماندنی یاد می کرد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در پایان این گفت وگو شبکه تلویزیونی المنار را شبکه ای اثر گذار در منطقه معرفی کرد و ابراز امیدواری کرد این شبکه در انتشار پیام ارزش های اسلامی مجاهدت، ایستادگی، شجاعت و پیام آزادگی و آزاده زیستن و استقلال و دشمن شناسی و دشمن ستیزی همچون گذشته موثر و موفق باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

بخش‌های ستاره دار الزامی است
*
*