-

هشدار مدرس‌خیابانی درباره ضرورت توسعه ناوگان کشتیرانی

هشدار مدرس‌خیابانی درباره ضرورت توسعه ناوگان کشتیرانی؛ در صورت عدم توسعه بخش دریایی طی پنج سال آینده ۳۰ درصد ناوگان و در ده سال آینده ۷۰ درصد ناوگان بین‌المللی کشور امکان تردد در بنادر توسعه‌یافته دنیا را نخواهند داشت.

هشدار مدرس‌خیابانی درباره ضرورت توسعه ناوگان کشتیرانی

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با بیان این مطلب در هشتمین همایش ملی پدافند کالبدی و حفاظت از زیرساخت‌های کشور گفت: مجموعه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۵۶ سال سابقه فعالیت، جزو یکی از باسابقه‌ترین شرکت‌های حوزه حمل‌و‌نقل در کشور به شمار می‌رود؛ ازجمله افتخارات این مجموعه می‌توان به مشارکت در ارسال محموله‌های نفتی به ونزوئلا تحت فشار و تهدید‌های دشمن اشاره کرد که خوشبختانه منتج به رضایت مقام معظم رهبری و صدور پیام محبت‌آمیز ایشان برای همه دریانوردان گروه کشتیرانی شد.

محمدرضا مدرس خیابانی با بیان اینکه ۹۰ درصد فعالیت‌های تجاری دنیا از طریق دریا انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران مجموعه خدمات خود را به جهت رویارویی با تحریم‌های ظالمانه آمریکا، با برنامه‌ریزی پیچیده‌ای انجام می‌دهد چراکه بر اثر تحریم‌ها و انواع محدودیت‌های بین‌المللی علیه ناوگان، شاهد آن هستیم که شناور‌های گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به اقصی نقاط جهان تردد دارند. مدرس خیابانی ادامه داد: به‌عنوان نمونه هم‌کنون خط منظم کشتیرانی به مقصد ونزوئلا فعال شده است تا گروه کشتیرانی بتواند به دورترین مناطق دنیا، خدمات حمل‌و‌نقل دریایی ارائه کند.

وی با بیان این نکته که گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران همواره جزو اولین مجموعه‌هایی است که با تحریم‌های آمریکا روبه‌رو می‌شود، تصریح کرد: تا امروز هم این تحریم‌ها و فشار‌ها بر خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ادامه دارد و هم‌اکنون تعدادی از مدیران و فرماندهان ناوگان این مجموعه نیز، در فهرست تحریم‌ها قرار دارند. البته دایره تحریم‌ها بسیار وسیع است تا آنجا که علاوه‌بر شرکت‌های وابسته به گروه کشتیرانی، حتی کانتینر‌های این شرکت نیز مورد تحریم قرار می‌گیرند.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، ادامه داد: به‌رغم همه این محدودیت‌ها، گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران طی دو سال گذشته رکورد‌های تاریخی حمل و نقل را در تاریخ فعالیت خود شکسته است که به این سبب درآمد خوبی نصیب شرکت شده که بر این اساس امیدواریم امسال نیز بتوانیم همانند سال گذشته با قدرت به فعالیت خود ادامه دهیم.

تدوین پیش‌نویس سند پدافند غیرعامل

مدرس خیابانی در ادامه اظهارات خود به تدوین پیش‌نویس سند پدافند غیرعامل در گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و یادآور شد: در حوزه سخت‌افزار باید برای نوسازی و توسعه ناوگان سرمایه‌گذاری جدی صورت گیرد تا تاب‌آوری و قدرت تحرک ناوگان را بیش از پیش افزایش دهیم.

وی با تأکید بر اینکه کشتیرانی تجاری در برخی از کشور‌ها به‌عنوان نیروی چهارم راهبردی مطرح است، تصریح کرد: در برخی کشورها نیروی دریایی، هوایی و زمینی را نیروهای راهبردی می‌دانند و در کنار آن، کشتیرانی تجاری را هم به‌عنوان نیروی چهارم راهبردی خود مطرح می‌کنند که نشان از اهمیت و جایگاه ناوگان کشتیرانی تجاری برای کشورهای دنیا دارد.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: در گروه کشتیرانی در حوزه نرم‌افزار و مغزافزار، برنامه‌ریزی خوبی صورت گرفته و در این حوزه موضوعاتی که به‌صورت جدی دنبال می‌شود شامل ارتقاء از درون، ایرانی‌سازی تمام کارکنان دریایی و ایجاد ثبات شغلی است که گام‌های بسیار مؤثری در این زمینه برداشته شده است.

نایب رئیس هیأت مدیره گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ازجمله موضوعات مهمی که امروز گروه با آن روبه‌رو است را روابط بین سازمان‌های مختلف دانست و گفت: امروز در حوزه پدافند غیرعامل نیازمند تقویت ارتباط بین سازمان‌های راهبردی هستیم؛ چه آنکه سازمان‌ها باید بدانند که مأموریت گروه کشتیرانی تنها یک مأموریت اقتصادی و درراستای سودآوری صرف نیست بلکه امری ملی و پدافندی است؛ ضمن اینکه بانک‌ها، صندوق توسعه ملی و مجموعه دستگاه‌های مختلف باید به گروه کشتیرانی جمهوی اسلامی ایران به‌عنوان یک سازمان راهبردی و ستون فقرات تولید و توسعه کشور در اجرای وظایف خود، کمک کنند.

مدرس خیابانی با اشاره به رویکرد‌های گروه کشتیرانی در حوزه پدافند غیرعامل به توجه ویژه این مجموعه به استفاده از ظرفیت‌های تولیدات داخلی اشاره و تأکید کرد: سازمان جهانی دریانوردی در سال ۲۰۲۰ قانون الزام‌آوری در دنیا برای استفاده از سوخت کم‌سولفور را به اجرا درآورد که باتوجه به تحریم‌ها، ما را برای تهیه سوخت دچار مشکلات عدیده‌ای می‌کرد، چون خارجی‌ها این نوع سوخت را در اختیار ناوگان ما قرار نمی‌دادند، اما خوشبختانه با پیگیری‌هایی که صورت گرفت و با همت پالایشگاه‌های کشور و وزارت نفت، امروز با افتخار تمامی سوخت مورد نیاز، در داخل کشور تولید شده و در اختیار ناوگان قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: همچنین در حال حاضر تعمیر ۱۰۰ درصد شناور‌هایی که امکان تعمیر آنها در داخل وجود دارد، در داخل کشور انجام می‌شود که در نوع خود کم‌نظیر است.

ایرانی‌سازی همه دریانوردان کشتیرانی

وی به صفر رساندن حضور نیروی خارجی در ناوگان ملی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یکی از راهبرد‌های اصلی این شرکت دانست و خاطرنشان کرد: در سال 1398 حدود ۶۷۰ نفر دریانورد خارجی روی شناور‌های ناوگان حضور داشتند اما اکنون تمامی دریانوردان فعال در گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از جوانان ایرانی هستند.

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، در ادامه تصریح کرد: دنیا در آینده نزدیک با کمبود نیروی دریانورد روبه‌رو است و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۶ میلادی، کمبود حدود ۹۵ هزار نفر افسر دریایی به ثبت رسد بنابراین طی یک برنامه‌ریزی جدی، درصدد آموزش دریانوردان در داخل از سوی مؤسسات آموزشی دریانوردی داخلی به ویژه مؤسسه آموزشی وابسته به گروه کشتیرانی هستیم.

وی درباره تأمین بخشی از نیاز ناوگان به شناور‌های تازه‌نفس با تکیه بر توانمندی ساخت داخل نیز گفت: در حال حاضر امکان ساخت شناور‌های اقیانوس‌پیما به راحتی در جنوب کشور مهیا نیست اما توانمندی ساخت شناور‌هایی در کلاس دریای خزر در شمال کشور فراهم است به همین جهت قرارداد ساخت چهار فروند شناور چندمنظوره با شرکت کشتی‌سازی «صدرا نکا» امضا شده که در حال انجام است.

گله‌مندی از عدم حمایت بانک‌ها از صنعت کشتی‌سازی

بنابر اعلام روابط عمومی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، مدرس خیابانی اضافه کرد: در جنوب کشور نیز برای ساخت شناور‌های فراساحل، قراردادی با شرکت کشتی‌سازی اروندان امضا شده این در حالی است که متأسفانه به دلیل عدم حمایت کافی، این شرکت‌ها طی سال‌های اخیر تقریباً دچار ورشکستگی شده بودند، بنابراین لازم است از این سازندگان به لحاظ مالی و فنی - مهندسی حمایت شود که گروه کشتیرانی در این خصوص پیشگام شده است.

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، ادامه داد: متأسفانه بانک‌ها تاکنون حمایتی برای ساخت این شناور‌ها از سوی صنایع داخلی نداشته‌اند، به همین علت گروه کشتیرانی با تکیه بر بنیه مالی خود تاکنون رقمی حدود ۱۰۰ میلیون دلار برای ساخت شناور‌های ۳۵۰۰ هزار تنی سرمایه‌گذاری کرده است.

مدرس خیابانی ادامه داد: همچنین برای توسعه ناوگان، ۶۴ هزار TEU کانتینر نیز طی سال گذشته و جاری خریداری شده است، ضمن اینکه برنامه‌ریزی‌ها بر این مبنا قرار دارد که بخشی از نیاز به این کانتینر‌ها از داخل تأمین شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع حملات سایبری پرداخت و خاطرنشان کرد: با همت همکاران، سامانه‌های پدافندی ایجاد شده است که خوشبختانه تا امروز مجموعه گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را در مقابل انواع حملات سایبری حفظ کرده و آسیبی در این بخش متوجه ناوگان نشده است.

وی به تدوین سند راهبردی ۵ ساله گروه کشتیرانی نیز اشاره کرد و گفت: حدود چهار سال است که در گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران سند راهبردی ۵ ساله تنظیم شده است که هر سال این سند ویرایش می‌شود؛ هدف این است که در زمینه ارائه خدمات جامع لجستیک در حوزه‌های مختلف حمل و نقل چندوجهی و کریدور شمال جنوب نقش ایفا کنیم.

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اینکه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ازجمله ناوگان دریایی است که نیازمند توسعه و نوسازی است، به مصوبه «شورای عالی صنایع دریایی» در این رابطه که از سوی ریاست جمهور به‌‎عنوان رئیس این شورا ابلاغ شده، اشاره کرد و گفت: باتوجه به ضرورت توسعه در ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اگر توسعه بخش دریایی را دنبال نکنیم طی پنج سال آینده ۳۰ درصد ناوگان و در ده سال آینده ۷۰ درصد ناوگان بین‌المللی کشور امکان تردد در بنادر توسعه یافته دنیا را نخواهد داشت. ما نیز باید ناوگان خود را از ۱۴۱ فروند به ۱۸۹ فروند کشتی افزایش دهیم و درجهت توسعه ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گام برداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

بخش‌های ستاره دار الزامی است
*
*

آخرین اخبار

پربازدیدترین